Reklama
Reklama

Os. Tysiąclecia: wznowiono budowę bloku pomiędzy innymi budynkami

Teren budowy na os. Tysiąclecia | fot. Mapa Google
Teren budowy na os. Tysiąclecia | fot. Mapa Google

Na osiedlu Tysiąclecia na Ratajach wznowiono budowę bloku pomiędzy już istniejącymi budynkami mieszkalnymi. Mieszkańcy długo walczyli o to, by obiekt nie powstał, ale ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał pozwolenie na budowę w mocy.

Pod koniec lipca 2010 roku na osiedlu Tysiąclecia postawiono spory krzyż z napisem "Krzyżu Święty wyrwij ze szponów szatana nasze boisko sportowe". W ten sposób mieszkańcy protestowali przeciw działaniom dewelopera, który chciał na terenach zielonych wybudować kolejne bloki. Podkreślali, że budynek stanie w bliskiej odległości od już istniejących obiektów, ale też, że w sąsiedztwie znajduje się użytek ekologiczny, w którym mieszkają traszki.

W 2009 roku odbył się pierwszy etap konsultacji społecznych dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu osiedli Rusa, Zodiak i Tysiąclecia. Atmosfera była gorąca. Mieszkańcy osiedli sprzeciwiali się wybudowaniu kolejnych bloków w sąsiedztwie już istniejących. Podkreślali, że w obecnej formie osiedla i tak mają mało terenów zielonych, czy boisk dla dzieci.

Sprawę oddano do sądu, ostatecznie trafiła na wokandę kilku instytucji. W środę o aktywności pracowników na (jak mogło się wydawać wstrzymanej budowie) poinformowała nas jedna z mieszkanek osiedla. - O godzinie 7.00 na terenie placu budowy osiedla Tysiąclecia, gdzie jakiś czas temu rozpoczęto budowę bloku mieszkalnego pojawiła się koparka, a w dniu wczorajszym równano teren - napisała.

To prawda. Wznowiono budowę bloku. - Wygraliśmy sprawę po ponad dwóch latach w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który utrzymał w mocy pozwolenie na budowę wydane dnia 2 czerwca 2011 roku przez wojewodę wielkopolskiego - mówi Jacek Banaszak, prezes Dom-Eko, dewelopera, który stawia blok. - Decyzja zapadła 3 września 2013, uzasadnienie przyszło do nas w grudniu - dodaje.

- Koparka na budowie pojawiła się we wtorek, a w środę pojawi się żuraw. W przyszłym tygodniu murarze zaczną murować. Oferta sprzedaży mieszkań pojawi się w internecie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - zaznacza.

Blok będzie mieć pięć kondygnacji. Znajdzie się w nim 40 mieszkań. - Miejsca parkingowe również będą, wszystko jest na działce zgodnie z warunkami zabudowy - zapewnia Banaszak.

Zastępca kierownika osiedla Tysiąclecia wie, że budowa została wznowiona. - Deweloper ma decyzję sądu i nie można nic zrobić - mówi.

Ryszard Musielak z Rady Osiedla Tysiąclecia, który intensywnie walczył, by blok tu nie powstał przyznaje, że zabrakło wsparcia miejskich instytucji. - Jedynie spółdzielnia postawiła się deweloperowi, ale zabrakło wsparcia ze strony innych instytucji - tłumaczy. - Tutaj było idealne miejsce np. na żłobek dla dzieci. Ale oczywiście w tym mieście przygotowuje się tylko tereny dla deweloperów - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro