Reklama
Reklama

Poznań: ruszył remont niemieckiego czołgu Pz.Kpfw III

fot. Maciej Zborowski, WZM S.A. Poznań
fot. Maciej Zborowski, WZM S.A. Poznań

We wrześniu ubiegłego roku do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej dotarły trzy pojazdy pancerne podarowane MBP przez Norwegów. Ruszył remont niemieckiego czołgu Pz.Kpfw III.

W ramach podarunku od Norwegów do Poznania trafiły w ubiegłym roku trzy pojazdy pancerne - niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III, amerykański czołg M-47 Patton oraz wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona M-88.

Ruszył remont pierwszego z nich - czołgu Pz.Kpfw III. - We wtorek czołg opuścił teren koszar CSWLąd na poznańskim Golęcinie i został przewieziony na teren Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, gdzie przejedzie gruntowną renowację - wyjaśnia Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. - Właśnie w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych kilka lat temu zostało wyremontowane do stanu jezdnego, wydobyte po 70-ciu latach zalegania pod dnem rzeki Rgilewki, działo szturmowe Sturmgeschütz IV - dodaje.

- Wyprodukowany w 1940 roku, był jednym z 308 pojazdów typu H ( Pz.Kpfw III Ausf.H z działem 5 cm KwK 38 L/42 ). Z czasem 5 centymetrowe działo przestało spełniać wymagania i wczesne typy Pz.Kpfw III zaczęto wycofywać z frontu - tłumaczy. - Wycofane z frontu czołgi przebudowano do ostatecznego typu N. Ogółem przezbrojono 68 czołgów.

Po perypetiach czołg (wraz z innymi czołgami tego typu) został przerobiony na nieruchomy schron, magazyn na lotnisku w Bardufoss. - Wylane zostało na nie kilkadziesiąt ton betonu. Stały zapomniane do 2006, kiedy to odkryto, że pod grubą warstwą betonu są czołgi - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro