Reklama
Reklama

Stara Rzeźnia: jest koncepcja zmian

fot. ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego
fot. ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego

Spółka Garbary, która zarządza poznańską Starą Rzeźnią we wtorek zaprezentowała wizję zmian, jakie miałyby zajść na terenie obiektu. W istniejących budynkach miałyby się odbywać wydarzenia kulturalne, a także ekologiczny targ. W pobliżu ma powstać nowa zabudowa - mieszkaniowa i biurowa.

Kompleks powstał w 1900 roku. Przez lata funkcjonowała tu rzeźnia, która na początku swojej działalności należała do najnowocześniejszych w Europie. Czasy świetności ma dawną za sobą, a obecnie na terenie Starej Rzeźni odbywają się przede wszystkim wydarzenia kulturalne oraz pchli targ.

Już w 2012 roku informowaliśmy, że w najbliższych latach wiele może się zmienić na terenie pomiędzy ulicami Garbary, Grochowe Łąki i Północną. Pojawił się wówczas pomysł wybudowania w pobliżu istniejących budynków - willi miejskich.

Na wtorkowej Komisji Rewitalizacji Rady Miasta pojawił się prezes Spółki Garbary, która zarządza Starą Rzeźnią i przedstawił wizję dla tej nieruchomości. Koncepcja zakłada prowadzenie w istniejących obiektach działalności kulturalnej i targowej - jak zaznaczano na spotkaniu, najlepszą opcją byłoby tutaj otwarcie ekologicznego targowiska.

W pobliżu już stojących obiektów zaplanowano budynki mieszkalne, biurowe oraz nowoczesną bryłę porośniętą trawą. Była to pierwsza prezentacja pomysłu dotyczącego Starej Rzeźni i wywołała duże zainteresowanie wśród radnych czy pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, którzy mają pewne wątpliwości. Wątpliwości ma także Miejska Konserwator Zabytków wskazując, że niektóre z proponowanych zmian mogą negatywnie wpłynąć na architekturę tego miejsca.

Spółka Garbary przygotowując koncepcję zmian współpracowała z architektem - Jerzym Gurawskim. Nie wiadomo jaki ostatecznie kształt będzie mieć projekt. Od lat przypominamy, że konieczne jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu.

- 13 lat Stara Rzeźnia stoi pusta. Wszyscy wiemy, jak ten teren wygląda i ja mam nadzieję, że w końcu uda się uchwalić MPZP dla tego terenu - mówi Paweł Sztando, radny osiedlowy ze Starego Miasta. - Miasto powinno jak najbardziej tego typu inwestycje wspierać - dodaje Norbert Napieraj, radny PRO. - Po tym okresie boomu, gdzie handel rozwijał się głównie wielkopowierzchniowy myślę, że nadszedł czas do powrotu do handlu w wymiarze lokalnym - zaznacza.

Do sprawy na pewno będziemy wracać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
25℃
14℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro