Reklama
Reklama

Do Bramy Poznania wejdziesz bez biletu: w Noc Muzeów!

Noc Muzeów 2013 | fot. Mikołaj Jankowski - archiwum
Noc Muzeów 2013 | fot. Mikołaj Jankowski - archiwum

Od otwarcia Bramy Poznania obiekt odwiedziły tysiące poznaniaków i turystów. Aby zobaczyć ekspozycję, trzeba posiadać bezpłatną wejściówkę. Nie wszystkim się to podoba. Mamy dobrą wiadomość - w najbliższą sobotę wejście do budynku będzie możliwe bez biletu. Zobacz jakie jeszcze atrakcje przygotowano w mieście z okazji Nocy Muzeów.

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja Nocy Muzeów - wielkiego zwiedzania ekspozycji w instytucjach kulturalnych w promocyjnych cenach lub bezpłatnie. W ubiegłych latach w obiektach uczestniczących w akcji pojawiły się tłumy poznaniaków.

I w tym roku z pewnością będzie podobnie. Przygotowano bowiem wiele atrakcji dla mieszkańców. Jedną z nich jest możliwość zwiedzenia Bramy Poznania bez biletu. Gdy w długi majowy weekend otwierano nową poznańską atrakcję - nie wszystkim podobał się system z bezpłatnymi wejściówkami. Trzeba je było zdobyć poprzez lokalne media lub w losowaniu, które odbywało się co godzinę przy budynku.

- Jedyne w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa będzie otwarte w sobotę, 17 maja, od południa. W godzinach 12.00-17.00 obowiązywać będą wcześniej odbierane bezpłatne wejściówki, zaś od godz. 17.00 do 24.00 (ostatnie wejście o 23.00) ekspozycję obejrzeć będzie można ustawiając się do wejścia w charakterystycznej dla Nocy Muzeów kolejce. Podobnie jak podczas Wielkiego Otwarcia, obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu na kładce - ze Śródki na Ostrów Tumski - wyjaśniają pracownicy Bramy Poznania. Dodatkową atrakcją będzie wyświetlanie na ścianie obiektu mozaiki portretów pierwszych polskich władców.

Ale nie jest to jedyna atrakcja poznańskiej Nocy Muzeów. W Muzeum Powstania Wielkopolskiego od godziny 17.00 do 1.00 w nocy będzie można zwiedzać ekspozycję stałą oraz wystawę czasową "Wielkopolscy pancerniacy 1919-1945". Odbywać się tutaj będą także lekcje żywej historii. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. W Art Stations Foundation na terenie Starego Browaru o 19.00 i 22.00 zaplanowano performance "Surfing" Magdaleny Ptasznik.

Sporo wydarzeń odbywać się będzie w placówkach Muzeum Archeologicznego. W Pałacu Górków będzie można wziąć udział w "Nocy ze skarbami", a w Rezerwacie Archeologicznym na Ostrowie Tumskim wydarzenia koncentrować się będą na tematyce wczesnośredniowiecznych militariów i sztuki wojennej.

Na placu Wolności o 23.00 zaplanowano pokaz filmu "Muzeum Utracone", podczas którego zobaczymy utracone skarby kultury. W Muzeum Narodowym będzie można zwiedzać ekspozycję w towarzystwie studentów Historii Sztuki. W Muzeum Instrumentów Muzycznych chętni odbędą "muzyczną podróż" od muzyki solowej i kameralnej po orkiestrową, a także wezmą udział w spacerze z przewodnikiem po ulicy Święty Marcin.

Pierwszy raz w historii Nocy Muzeów będzie można zapoznać się z kolekcją minerałów, skał oraz największym fragmentem Meteorytu Morasko (260 kg).

Również 17 maja odbywać się będą Imprezy Warte Poznania na placu Wolności. Swoją działalność zaprezentują m.in. CK Zamek, Estrada Poznańska, Fundacja Malta, teatry, czy stowarzyszenia. Na scenie będzie można posłuchać m.in. takich artystów jak MOP MOP, Robert Busha, Bartozzi feat. Derrick’a McKenzie.

Wydarzeń jest zdecydowanie więcej - ze szczegółami można się zapoznać TUTAJ oraz w naszym kalendarium kulturalnym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro