Reklama
Reklama

Poznań: chcesz wyrobić paszport? Zapuszczaj paznokcie!

Aby znaleźć się w kolejce po paszport w Oddziale Paszportów Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego trzeba mieć... długie paznokcie. Wszystko przez maszynę, która wydaje "kolejkowe" numery. Umieszczono na niej instrukcję obsługi wskazującą, że mały kwadracik na dotykowym ekranie trzeba dotknąć... właśnie paznokciem.

Okres przedwakacyjny to zawsze czas sporych kolejek w Oddziale Paszportowym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Wolności. Ci, którzy przypomnieli sobie, że ich paszport właśnie stracił ważność lub niedługo stanie się bezużyteczny - chcą jak najszybciej wyrobić nowy, by zdążyć przed letnimi podróżami.

W oddziale może się jednak pojawić problem. Szczególnie dla tych, którzy mają... krótkie paznokcie. - Jak wcisnąłem palcem, to nie chciało wejść - mówi Ryszard Dopieralski, który pojawił się w urzędzie. - Paznokciem działa - dodaje. Chodzi o maszynę, która wydaje "kolejkowe" numery. Wyposażona jest w ekran dotykowy opatrzony nietypową instrukcją obsługi. "Aby pobrać numer należy NACISNĄĆ PAZNOKCIEM KWADRAT umiejscowiony po lewej stronie napisu POBIERZ NUMER" - czytamy na kartce przyklejonej do maszyny.

Jak wyjaśniają pracownicy urzędu - maszyna działa tu już od blisko ośmiu lat i w tym czasie numerek pobierało z niej blisko milion osób. - Niestety panel jest już zużyty - mówi Iwona Makowska-Chudzicka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ds. Paszportów WUW. - Wystąpiliśmy o wymianę paneli. Kiedy je otrzymamy, trudno mi powiedzieć - dodaje.

Zanim w urzędzie pojawi się nowy panel, interesanci powinni przy maszynie uzbroić się w cierpliwość i... co najmniej jeden dłuższy paznokieć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
17.85 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro