Reklama
Reklama

Poznań Główny: "krawężnikowy szlaczek" i niewidoczne informacje na ekranach

fot. Facebook Jaki Poznań Główny
fot. Facebook Jaki Poznań Główny

Na przełomie 2013 i 2014 na terenie Poznania Głównego zamontowano nowy system elektronicznych ekranów informujących o odjazdach i przyjazdach pociągów. Jak zauważa nasz czytelnik - na dwóch największych ekranach przy placu Dworcowym w słoneczny dzień nic nie widać. Nie jest to jedyny problem. Na peronie pierwszym trwa wymiana ruchomych płyt.

Około 90 ekranów elektronicznych zamontowano na terenie Poznania Głównego na przełomie grudnia i stycznia. System kosztował 7,5 miliona złotych - można się dzięki niemu dowiedzieć o godzinach odjazdów i przyjazdów pociągów.

Większość pasażerów chwali nowe ekrany. Oczywiście zdarzają się awarie, ale sporadycznie i są szybko usuwane. Nasz czytelnik zwraca jednak uwagę na inny problem. - Dwa ekrany znajdują się 3/4 dnia pod słońce, nie wiem jaki idiota zamówił wyświetlacze z połyskiem. 3/4 dnia nic nie widać. Ekrany umieszczone na zewnątrz powinny być matowe - napisał.

Zbigniew Wolny z PKP Polskich Linii Kolejowych wyjaśnia, że ekrany mają powłokę antyrefleksyjną. - Ale zdajemy sobie sprawę, że gdy padają na ekran promienie słońca rzeczywiście odczytanie informacji, szczególnie z daleka, jest trudne. Gdy podejdzie się bliżej jest to jednak możliwe - mówi. - Musieliśmy wybrać mniejsze zło. Miejsce, w którym pojawiły się te dwa ekrany było jedynym nadającym się do montażu takich tablic. Stąd decyzja, by je tutaj zamontować - zaznacza.

Równocześnie Wolny podkreśla, że próbowano obudować ekrany. - Pojawiły się próby montażu osłon, ale nie przynosiły rezultatów. Dodatkowo ważne są tutaj względy estetyczne. Pasażerowie mają do dyspozycji inne ekrany umieszczone w tej okolicy, na które słońce nie pada. Są m.in. na peronie pierwszym oraz przy szybie windy w pobliżu schodów na most Dworcowy. Można na nich uzyskać wszystkie informacje i zachęcamy do tego, by z nich korzystać - mówi.

Tymczasem na facebookowym profilu "Jaki Poznań Główny" pojawiły się zdjęcia, na których można zobaczyć "krawężnikowy szlaczek" na peronie pierwszym. - Jest pięknie. Peron 1 wita podróżnych! Zdjęcia wykonane 8 maj 2014 - czytamy pod zdjęciem. Peron był remontowany kilka lat temu, później ponownie odbywały się tutaj prace w związku z budową parkingu wielopoziomowego w ramach Poznań City Center. I to właśnie po tej inwestycji wykonywane są obecnie poprawki. - W tej chwili na zlecenie firmy TriGranit odbywają się prace na peronie pierwszym - wyjaśnia Wolny. - Konieczne jest wymienienie niektórych ruchomych płyt na peronach. Prace na peronie trzecim i drugim już przeprowadzono, trwają ostatnie roboty na peronie pierwszym. Po ich ukończeniu nawierzchnia peronu będzie wyglądać tak jak powinna - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro