Reklama

Poznań Główny: "krawężnikowy szlaczek" i niewidoczne informacje na ekranach

fot. Facebook Jaki Poznań Główny
fot. Facebook Jaki Poznań Główny

Na przełomie 2013 i 2014 na terenie Poznania Głównego zamontowano nowy system elektronicznych ekranów informujących o odjazdach i przyjazdach pociągów. Jak zauważa nasz czytelnik - na dwóch największych ekranach przy placu Dworcowym w słoneczny dzień nic nie widać. Nie jest to jedyny problem. Na peronie pierwszym trwa wymiana ruchomych płyt.

Około 90 ekranów elektronicznych zamontowano na terenie Poznania Głównego na przełomie grudnia i stycznia. System kosztował 7,5 miliona złotych - można się dzięki niemu dowiedzieć o godzinach odjazdów i przyjazdów pociągów.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Większość pasażerów chwali nowe ekrany. Oczywiście zdarzają się awarie, ale sporadycznie i są szybko usuwane. Nasz czytelnik zwraca jednak uwagę na inny problem. - Dwa ekrany znajdują się 3/4 dnia pod słońce, nie wiem jaki idiota zamówił wyświetlacze z połyskiem. 3/4 dnia nic nie widać. Ekrany umieszczone na zewnątrz powinny być matowe - napisał.

Zbigniew Wolny z PKP Polskich Linii Kolejowych wyjaśnia, że ekrany mają powłokę antyrefleksyjną. - Ale zdajemy sobie sprawę, że gdy padają na ekran promienie słońca rzeczywiście odczytanie informacji, szczególnie z daleka, jest trudne. Gdy podejdzie się bliżej jest to jednak możliwe - mówi. - Musieliśmy wybrać mniejsze zło. Miejsce, w którym pojawiły się te dwa ekrany było jedynym nadającym się do montażu takich tablic. Stąd decyzja, by je tutaj zamontować - zaznacza.

Równocześnie Wolny podkreśla, że próbowano obudować ekrany. - Pojawiły się próby montażu osłon, ale nie przynosiły rezultatów. Dodatkowo ważne są tutaj względy estetyczne. Pasażerowie mają do dyspozycji inne ekrany umieszczone w tej okolicy, na które słońce nie pada. Są m.in. na peronie pierwszym oraz przy szybie windy w pobliżu schodów na most Dworcowy. Można na nich uzyskać wszystkie informacje i zachęcamy do tego, by z nich korzystać - mówi.

Tymczasem na facebookowym profilu "Jaki Poznań Główny" pojawiły się zdjęcia, na których można zobaczyć "krawężnikowy szlaczek" na peronie pierwszym. - Jest pięknie. Peron 1 wita podróżnych! Zdjęcia wykonane 8 maj 2014 - czytamy pod zdjęciem. Peron był remontowany kilka lat temu, później ponownie odbywały się tutaj prace w związku z budową parkingu wielopoziomowego w ramach Poznań City Center. I to właśnie po tej inwestycji wykonywane są obecnie poprawki. - W tej chwili na zlecenie firmy TriGranit odbywają się prace na peronie pierwszym - wyjaśnia Wolny. - Konieczne jest wymienienie niektórych ruchomych płyt na peronach. Prace na peronie trzecim i drugim już przeprowadzono, trwają ostatnie roboty na peronie pierwszym. Po ich ukończeniu nawierzchnia peronu będzie wyglądać tak jak powinna - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
41.45 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro