Reklama

Kolejne bloki przy Inflanckiej: z drogą i zielenią?

Tak mają wyglądać bloki Malta Nowa II | fot. UWI Inwestycje
Tak mają wyglądać bloki Malta Nowa II | fot. UWI Inwestycje

W drugiej połowie 2016 roku mają zostać oddane do użytku dwa nowe bloki na terenie przy ulicy Inflanckiej. Na sąsiedniej działce, którą deweloper kupił od Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha, ma natomiast powstać wewnętrzna droga i park. Osiedlowi radni mają wątpliwości co do budowy tu drogi.

W styczniu bieżącego roku pisaliśmy o planach dewelopera UWI dotyczących budowy nowych bloków na terenie przy ulicy Inflanckiej. Już w 2011 roku powstały tu trzy bloki. Pozwolenie na ich budowę wydano na trzy miesiące przed przyjęciem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, który zakłada tu park.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA


Deweloper chce tu dalej inwestować. Na działce w sąsiedztwie osiedla Zielony Taras staną dwa bloki. W każdym z nich znajdzie się około 80 mieszkań. Zaplanowano w nich parkingi podziemne. Inwestycja Malta Nowa II, bo tak się nazywa, jest już reklamowana w mieście. Ruszyła nawet sprzedaż mieszkań. Ceny wahają się w okolicy 6000 - 6500 złotych za metr kwadratowy.

Już w styczniu pisaliśmy, że mieszkańcy okolicy mają pewne wątpliwości co do inwestycji. Same bloki staną na działce, na której zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidziano budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Kłopotem miałby być dojazd do bloków, który poprowadzono po terenie sąsiedniej działki. Tę inwestor również nabył (podobnie jak tą, na której staną bloki) od Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha. - Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na działce 25/10 przewidziane są zieleń urządzona oraz droga wewnętrzna - wyjaśnia Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje.

Adam Pawlik z Rady Osiedla Rataje przyznaje jednak, że droga wewnętrzna o jakiej jest mowa miała prowadzić wyłącznie do... stacji transformatorowej znajdującej się po drugiej stronie torów tramwajowych (trasa kórnicka). - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego ta droga ma obsługiwać tylko stację transformatorową, do której dojazd odbywa się przecież sporadycznie. Nie ma to być normalna ulica z miejscami parkingowymi, a właśnie o to chodzi deweloperowi - tłumaczy. - W czwartek spotykam się z dyrektorem Wydziału Urbanistyki i Architektury m.in. w tej sprawie - dodaje.

Inwestor zapewnia, że na działce poza drogą wewnętrzną powstanie także ogólnodostępny teren zielony. - Łącznie to przeszło 1 hektar specjalnie zaaranżowanej zieleni - wyjaśnia Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Inwestycje.

Wciąż nie wiadomo czy na terenie w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Inflanckiej pojawią się następne bloki (chodzi o działki 33, 32/2, 31/4 oraz 35/5 na załączonej mapie). - W ramach trwających prac nad zmianą Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania złożyliśmy wniosek o dopuszczenie w ograniczonym chociaż zakresie zabudowy mieszkaniowej na tych działkach, które aktualnie są przewidziane na zieleń urządzoną - wyjaśnia Cenkiel. Tłumaczy, że działki (poza 32/2) są prywatne, a więc by urządzić tu zieleń miasto musiałoby je wykupić. - Poza tym nie ma na nich żadnej wartościowej przyrodniczo zieleni, która zasługiwałaby na ochronę. Kolejny argument to brak uzasadnienia funkcjonalnego, gdyż ewentualne potraktowanie tego obszaru jako zielonego łącznika Rataj z Maltą przekreśla obowiązujący plan miejscowy, który przewiduje dla terenów poza linią tramwajową funkcję przemysłowo-magazynową i tak jest zagospodarowany (Malta Decor) - dodaje.

Decyzję na temat tego czy na działkach przeznaczonych pod zieleń będą mogły powstać kolejne bloki podejmą miejscy radni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.23 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro