Reklama
Reklama

Czechosłowacka: budowa tunelu pod torami wstrzymana

fot. archiwum
fot. archiwum

Ze względu na problemy związane z własnością gruntów wojewoda cofnął decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej zakładającej m.in. budowę tunelu pod torami kolejowymi na ulicy Czechosłowackiej. Przez te problemy kolejarze musieli wstrzymać budowę. Prace będą tu prowadzone prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy.

Wiosną 2013 roku na zlecenie PKP PLK rozpoczęła się przebudowa linii kolejowej Wrocław - Poznań na odcinkach Czempiń - Mosina oraz Luboń - Poznań Główny. Jednym z elementów inwestycji jest przebudowa torowiska na przejeździe kolejowym w ulicy Czechosłowackiej na Dębcu.

Zgodnie z planem PKP PLK tory zostaną ułożone na wiaduktach kolejowych, a samochody będą się poruszać w tunelu pod wiaduktami. Resztą, czyli przebudową układu komunikacyjnego w rejonie ulicy Czechosłowackiej (odcinek od Modrzewiowej do Łozowej) zajmuje się ZDM. I to właśnie Zarząd Dróg Miejskich występował o pozwolenie na realizację tej inwestycji. I choć ją otrzymał od prezydenta Poznania - uchylił ją wojewoda wielkopolski. Powód? Problemy związane z własnością gruntu, na którym ma być prowadzona inwestycja. Okazało się, że część z nich jest w prywatnych rękach.

- W związku z decyzją wojewody wielkopolskiego uchylającą decyzję o rozpoczęciu inwestycji polegającej na przebudowie ulicy Czechosłowackiej i ponownego skierowania wniosku do pierwszej instancji, zlecono wykonanie zaleceń wojewody, a następnie wniosek o zgodę na realizację inwestycji zostanie skierowany do ponownego rozpatrzenia - wyjaśnia Tomasz Libich z ZDM. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ZDM liczy na otrzymanie ponownej zgody (już z poprawnie załatwionymi przez urzędników formalnościami dotyczącymi własności gruntu) latem.

Takie komplikacje są kłopotliwe dla kolejarzy. - Ze względu na cofnięte pozwolenie musieliśmy wstrzymać prace związanej z budową tunelu pod torami na ulicy Czechosłowackiej - mówi Zbigniew Wolny z PKP PLK. - Konieczne było zmienienie grafiku prac. Obecnie zamiast w Poznaniu roboty są prowadzone w Luboniu, a w najbliższym czasie zaczną się w Łęczycy - dodaje.

Równocześnie ZDM informuje, że wciąż trwa procedura przetargowa, w której wybrana zostanie firma mająca przebudować układ komunikacyjny w obrębie ul. Czechosłowackiej. - Wpłynęło do nas 12 ofert. Szczegółowy harmonogram prac i związanej z nimi utrudnień komunikacyjnych zostanie przedstawiony po zakończeniu procedur - zaznacza Libich. - Rozpoczęcie tej dużej inwestycji zostało zaplanowane w okresie letnim - kończy.

Przed wystąpieniem problemów z cofniętym pozwoleniem na realizację inwestycji zakładano, że budowa zakończy się do końca września 2015 roku. Dziś ten termin staje się coraz mniej prawdopodobny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
6.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro