Reklama
Reklama

Brama Poznania oficjalnie otwarta!

fot. Tomasz Szwajkowski

W środę wieczorem każdy mógł zapoznać się z historią poznańskiego Ostrowa Tumskiego. Na brzegach Cybiny zaprezentowano spektakl światła oraz widowisko plenerowe.

Przypomnijmy Brama Poznania, czyli dawny ICHOT nie będzie zwykłym muzeum. Jego twórcy chcieliby, żeby było to miejsce, które będzie zachęcało zwiedzających do interakcji z prezentowaną wystawą. Będzie nowoczesnym muzeum o początkach polskiej państwowości.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego teraz Brama Poznania miało zostać otwarte przed EURO 2012. Tego terminu nie udało się dotrzymać, ale inwestor zapewniał, że budowa zakończy się do końca 2012 roku. Wszystko się zmieniło w chwili, gdy główny wykonawca, Hydrobudowa Polska, ogłosił upadłość. Miasto unieważniło pierwszy przetarg na dokończenie budowy.

Na Bramę Poznania składają się trzy poziomy wystaw multimedialnych prezentujących przede wszystkim historię piastowskiego Poznania. Zwiedzać można również odrestaurowany budynek katedralnej śluzy. Inwestycja wraz z remontem ulicy Gdańskiej i parku Śródeckiego kosztowała 100 milionów złotych.

W środę wieczorem kilkuset poznaniaków wzięło udział w imprezie otwierającej Bramę Poznania. Na brzegach Cybiny zaprezentowano spektakl światła oraz widowisko plenerowe. Widzowie oglądali widowisko zarówno spod sceny obok budynku Bramy Poznania, jak i z Mostu Jordana.

W trakcie weekendu przy Bramie Poznania odbędzie się jarmark i cykl spektakli. Do końca maja muzeum będzie można zwiedzać za darmo, trzeba będzie jednak wcześniej pobrać wejściówkę, miedzy innymi w mediach i miejskich punktach kultury. Szczegóły tutaj.

Pełny program wydarzeń w ramach otwarcia Bramy Poznania tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro