Reklama
Reklama

Strzelali z wiatrówek nad Wartą: czy to legalne?

fot. czytelniczka
fot. czytelniczka

Po tym jak w weekend zatrzymano "snajpera", który od lutego strzelał na trasie PST do nocnych tramwajów wracamy do tematu używania wiatrówek w mieście. Nasza czytelniczka widziała nad Wartą mężczyzn strzelających z takiego sprzętu. Czy to legalne?

- Czy wolno ćwiczyć strzelanie nad Wartą? Dwaj faceci strzelali z wiatrówki na przedłużeniu ulicy Miętowej - napisała do nas czytelniczka.

Jak przyznaje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, używanie broni może się odbywać tylko na strzelnicach. - Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie czy pistolet do paintballa, ASG i wiatrówka to broń - mówi. - Otóż pistolet na farbę, broń ASG oraz wiatrówki o energii kinetycznej poniżej 17 dżuli nie są określane mianem broni w myśl ustawy o broni i amunicji - dodaje.

Choć nie jest to broń, posługiwanie się takim sprzętem może być niebezpieczne. - Uczestnicy takiej "zabawy" powinni zachować zdrowy rozsądek i dbałość o bezpieczeństwo własne oraz osób postronnych - zaznacza Borowiak.

Równocześnie zachęca, by w przypadku zauważenia osób posługujących się np. wiatrówkami na ogólnodostępnym terenie po prostu powiadomić policję. - Tego typu sytuacje są niezwykle rzadkie i rozumiem zaniepokojenie mieszkańców. Z tego powodu jesteśmy gotowi przyjąć telefoniczne interwencje, a policjanci pojadą na miejsce i sprawdzą, co to za ludzie oraz z czego strzelają - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro