Reklama
Reklama

Nowe stacje rowerowe do 15 czerwca. Pierwsza już jest!

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Do 15 czerwca w Poznaniu powstanie 9 nowych stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. Zarząd Transportu Miejskiego wybrał już wykonawcę rozbudowy systemu. To firma Nextbike. Pierwsza nowa stacja już się pojawiła - znajduje się przy Bramie Poznania.

Mamy dobre wiadomości dla miłośników jazdy rowerem. Do 15 czerwca w naszym mieście pojawi się 9 nowych stacji Poznańskiego Roweru. - System Poznańskiego Roweru Miejskiego będzie się składał z 16 stacji ze 170 rowerami. Do 29 kwietnia można było korzystać z 7 stacji z 80 rowerami. PRM zostanie zatem znacznie rozbudowany, w kilka tygodni przybędzie 9 nowych stacji. Jedna z nich, już dostępna, znajduje się przy Bramie Poznania/ICHOT. Montaż pozostałych ośmiu będzie przebiegał sukcesywnie - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

W lutym odbywały się konsultacje w sprawie lokalizacji nowych stacji rowerowych. Mieszkańcy wskazali osiem miejsc, w których ich zdaniem powinny się one pojawić. Ostatecznie w sześciu z ośmiu lokalizacji wskazanych przez poznaniaków rzeczywiście staną stacje. Dwie kolejne lokalizacje "są podyktowane założeniami całościowej koncepcji rozwoju PRM", a ostatnia została wykonana w ramach inwestycji Brama Poznania.

Gdzie pojawią się nowe stacje rowerowe? Poza już uruchomioną stacją przy Bramie Poznania oto miejsca, w których będzie można wypożyczyć rower:

W WYNIKU KONSULTACJI:
- Ogrody, pętla tramwajowa (pierwsze miejsce w konsultacjach)
- Rynek Jeżycki (drugie miejsce w konsultacjach)
- skrzyżowanie Matejki/Szylinga (jedenaste miejsce w konsultacjach, zamiast zajmującego trzecie miejsce Parku Wilsona, w którym stacja nie stanie ponieważ nie ma na to zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków - zdecydowano się na wybór tego skrzyżowania gdyż znajduje się w pobliżu Parku Wilsona)
- ulica Słowiańska (czwarte miejsce w konsultacjach)
- Rynek Wildecki (piąte miejsce w konsultacjach)
- skrzyżowanie Bukowska/Przybyszewskiego (zastąpi Rynek Bernardyński, który zajął szóste miejsce w konsultacjach, gdyż nie uzyskano zgody właściciela gruntu na ustawienie tam stacji - samo skrzyżowanie zajęło siódme miejsce w konsultacjach społecznych)

POZA KONSULTACJAMI:
- pętla tramwajowa na os. Jana III Sobieskiego
- Kampus Morasko

- Lokalizacja na pętli tramwajowej Jana III Sobieskiego została zgłoszona przez mieszkańców w ramach projektów obywatelskich na 2014 rok, uzyskała też pozytywną opinię stowarzyszeń rowerowych. Powyższej lokalizacji oraz miejsca przy kampusie Morasko nie włączono do konsultacji ze względu na duże odległości dzielące je od najbliższej stacji (Most Teatralny). Niedogodność tą wyeliminuje jednak budowa stacji na ulicy Słowiańskiej - wybranej w konsultacjach. Za pętlą przy os. Sobieskiego przemawia fakt, że jest to ważny węzeł przesiadkowy, znajduje się tam dobrze rozwinięta infrastruktura ścieżek rowerowych w kierunku centrum oraz do droga rowerowa z pętli do Kampusu - wyjaśnia ZTM.

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że lokalizacje wskazane przez mieszkańców w konsultacjach zostaną wzięte pod uwagę przy planowaniu dalszej rozbudowy systemu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro