Reklama
Reklama

Szczepankowo: w poniedziałek rusza budowa ronda, będą utrudnienia!

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

Mieszkańcy Szczepankowa się doczekali. W poniedziałek rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ulic Ostrowskiej i Ługańskiej, przy którym codziennie tworzą się spore korki. Od lat zabiegano tu o rondo. Powstanie do stycznia przyszłego roku. Najbliższe miesiące będą jednak bardzo trudne dla kierowców poruszających się w tej okolicy.

Każdy, kto choć raz próbował dojechać z Trasy Katowickiej na Szczepankowo wie, że aby tego dokonać, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Bez względu na porę dnia i nocy przed skrzyżowaniem ulic Ługańskiej i Ostrowskiej tworzą się ogromne korki, które skutecznie utrudniają dostanie się na Szczepankowo, a także wjazd na Trasę Katowicką w kierunku centrum Poznania.

Mieszkańcy od lat zabiegają o to, by skrzyżowanie przebudować tak, by powstało tu rondo. Zarząd Dróg Miejskich ich pomysł popiera (również od lat), ale dopiero teraz znalazły się pieniądze, które pozwolą na przeprowadzenie inwestycji. - 5 maja, w poniedziałek, zostanie wprowadzona nowa, tymczasowa, organizacja ruchu w związku z realizacją zadania inwestycyjnego pn. "Rozbudowa i przebudowa istniejącego układu ulic w rejonie połączenia ulic: Krzywoustego, Ostrowskiej, Ługańskiej i Bodawskiej w Poznaniu" - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Istniejący układ skrzyżowań łącznicy węzła ulicy Krzywoustego z ulicą Ługańską oraz ulicy Ługańskiej z ulicą Ostrowską zostanie przebudowany tak, by utworzyć pięciowylotowe rondo o dwóch pasach ruchu. - W ramach inwestycji zostanie przebudowana infrastruktura podziemna kolidująca z projektowanym układem komunikacyjnym, zostaną wybudowane nowe urządzenia techniczne, kanalizacja deszczowa, oświetlenie uliczne, drogi rowerowe, w tym włączenie ruchu rowerowego. Jednym z elementów budowy układu dróg rowerowych jest ciąg prowadzący na wiadukt Franowo - dodaje ZDM.

Prace pochłoną około 7 milionów złotych. 1,2 mln pochodzi ze środków PKP Cargo. Inwestycję prowadzić będzie SKANSKA. Prace mają się zakończyć pod koniec stycznia 2015 roku. Do tego czasu trzeba się tutaj będzie liczyć z utrudnieniami w ruchu.

W poniedziałek wprowadzone tu zostaną zmiany w organizacji ruchu. I to spore. Niemożliwy będzie wjazd na ulicę Ługańską dla samochodów poruszających się Trasą Katowicką od strony autostrady A2. Aby dostać się na Szczepankowo trzeba będzie przejechać wiadukt Franowo, zjechać w pobliżu Gildii Rolno-Ogrodniczej, przejechać pod wiaduktem, przy Kinepolis i wrócić na wiadukt pasem prowadzącym w kierunku A2. Tuż za nim będzie można zjechać w kierunku Szczepankowa i Krzesin.

Dodatkowo nie będzie można wyjechać z ulicy Ługańskiej w kierunku Kórnika i A2 (wyjazd w kierunku Poznania nie ulegnie zmianie). - Wyjazd z ulicy Ługańskiej w kierunku Kórnika odbywać się będzie poprzez wjazd na wiadukt Franowo w kierunku do Poznania, zjazd po wschodniej stronie wiaduktu w kierunku do Franowa, przejazdem prowadzącym pod wiaduktem, wjazd na zachodnią jezdnię wiaduktu w kierunku Kórnika i Autostrady A2 - wyjaśnia ZDM.

Na Ługańskiej odbywać się będzie ruch dwukierunkowy, a na Ostrowskiej (pomiędzy Ługańską a zjazdem na teren salonu Peugeot) jednokierunkowy. Kierowcy będą mogli dojechać z Ostrowskiej do Ługańskiej przez ulicę Bodawską, na której pomiędzy Ostrowską i Ługańską obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro