Reklama
Reklama

Remonty torowisk w Poznaniu: zaczną na Starołęce, skończą na Strzeleckiej

fot. Małgorzata Jankowska - archiwum
fot. Małgorzata Jankowska - archiwum

MPK zaprezentowało plan remontów na ten rok. Zgodnie z założeniami roboty rozpoczną się w nocy ze środy na czwartek na rondzie Starołęka, a skończą we wrześniu na ulicy Strzeleckiej (oczywiście będą się odbywać z przerwami). Z najdłuższymi utrudnieniami będą musieli się liczyć pasażerowie poruszający się Trasą Piątkowską, a także ulicami Reymonta i Przybyszewskiego.

Remontem zwrotnicy na rondzie Starołęka rozpocznie się sezon remontowy w MPK Poznań. W ciągu wiosennych i letnich miesięcy łącznie przeprowadzonych zostanie 13 remontów torowisk w miejscach, w których jest to niezbędne. - W przypadku dużego obciążenia linii, wymiana szyn powinna nastąpić przynajmniej raz na 10 lat, zwłaszcza na przystankach gdzie z powodu hamowania i startu, ich degradacja postępuje szybciej. Częściej trzeba wymieniać szyny na łukach, zwłaszcza na łukach o małym promieniu gdzie do ponadnormatywnego zużycia szyn dochodzi już po 3 latach - wyjaśnia Iwona Gajdzińska z MPK Poznań.

Aby utrzymać poznańskie torowiska w odpowiedniej "kondycji" każdego roku powinno być remontowanych około 7,6 km toru z wszystkich 150 kilometrów. Ograniczone środki finansowe umożliwiają jednak przeprowadzenie robót na 2-3 km. - Ponieważ środków na remonty dotkliwie brakuje, dlatego tegoroczny plan naprawy torowisk dotyczy tylko tych odcinków torowisk, gdzie jest to absolutnie konieczne - zaznacza.

Prace będą prowadzone na trzy zmiany 7 dni w tygodniu. - Będziemy korzystać ze zmian w organizacji ruchu spowodowanych innym toczącym się remontem. Ponieważ prowadzący je inwestorzy mogą wprowadzić w swoim kalendarzu korekty, to terminy naszych prac też zostaną wówczas zmienione - dodaje Gajdzińska.

O remoncie zwrotnicy na rondzie Starołęka i związanymi z nim zmianami oraz utrudnieniami piszemy TUTAJ. Kolejne prace zaplanowano na majowy weekend - od 1 do 4 maja wyłączona z ruchu zostanie cała Trasa Piątkowska. Powód? Wymiana drutu jezdnego. Od 5 maja utrudnienia pojawią się na pętli Piątkowskiej (wymiana podkładu, tłucznia, szyn). Do 17 maja nie będą na nią wjeżdżać tramwaje. W tym czasie bimby będą kursować wahadłowo od strony centrum do przystanku Wrzoska.

W czerwcu prace prowadzone będą na ulicy Warszawskiej (przejazd na Mogileńskiej) z czym wiązać się będą tygodniowe wyłączenia w ruchu tramwajowym. Po tych pracach torowcy przeniosą się na ulicę Hetmańską (przejazd na Dmowskiego), gdzie również wymieniane będą szyny, beton, asfalt. 28 czerwca rozpoczną się dwutygodniowe utrudnienia na dwóch przejazdach na ulicy Reymonta (Arciszewskiego i Wyspiańskiego) oraz na ulicy Przybyszewskiego (przejazd na Marcelińskiej). Wymieniane tu będą szyny, beton, asfalt oraz podlew. Ruch tramwajowy nie będzie się odbywać.

W sierpniu zaplanowano remont przejazdu na ulicy Starołęckiej przed rondem Starołęka (tydzień bez tramwajów), a także około tygodniowy remont z utrudnieniami w ruchu na węźle rozjazdowym PKS. Na pierwszych 11 dni września zaplanowano ostatnie roboty torowe w tym roku - na węźle rozjazdowym Strzelecka od strony mostu Królowej Jadwigi.

O wszystkich pracach i utrudnieniach będziemy informować z wyprzedzeniem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
4.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro