Reklama
Reklama

Straż miejska nie może karać za wykroczenia drogowe

Poznański sąd uznał, że strażnicy miejscy nie mogą karać osób, które naruszyły przepisy ruchu drogowego. Oznacza to, że policja municypalna nie może karać za przekroczenie prędkości, przechodzenie na czerwonym świetle i złe parkowanie.

Poznańscy strażnicy miejscy nie mogą już karać za łamanie przepisów ruchu drogowego. Sąd uznał, że jedynym organem właściwym do egzekwowania tego prawa jest policja. Podstawą do takiego orzeczenia był proces, w którym sąd uznał, że pieszy został przez straż miejską bezprawnie ukarany mandatem za przechodzenie na czerwonym świetle.Taki mandat, w myśl wyroku,może nałożyć jedynie policjant.

Postanowienie sądu znacznie skomplikowało pracę strażników miejskich. Skoro nie mogą egzekwować prawa o ruchu drogowym, nie mogą też karać za złe parkowanie. Mandaty nakładane za takie przewinienia stanowiły dotąd większą część działań municypalnych. Co w takim razie ze słynnymi blokadami? Owszem, strażnik ma prawo zablokować niewłaściwie pozostawiony samochód, a nawet zdecydować o jego odholowaniu, ale bez nakładania sankcji na właściciela. Strażnik może jedynie upomnieć łamiącego przepisy.

Pod koniec 2006 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu podjął inną, niekorzystną dla strażników decyzję - odmówił wszczęcia postępowania przeciwko kobiecie, którejwykroczenie zostało zarejestrowane przez fotoradar należący do poznańskiej straży miejskiej.Zdaniem sądu, strażnikom nie wolno karać kierowców za przekroczenie prędkości. Wymiar sprawiedliwości swój wyrok oparł na prawie o ruchu drogowym.Wtedy strażnicy powoływali się na ustawę o strażach gminnych, która daje prawo policji municypalnejdo kontrolowania prędkości. Jednak ostatecznie zrezygnowali z karania kierowców - dalej używają fotoradarów, ale mandaty wypisuje drogówka.

Strażnicy miejscy mają oczywiście wiele innych uprawnień, z których teraz częściej będą korzystać. Policja municypalna maprawo do wystawiania mandatów, między innymi, za zakłócanie porządku, śmiecenie, zanieczyszczanie chodników, niszczenie mienia społecznego iniszczenie fasad budynków. Jednym słowem, straż miejska jest odpowiedzialna za pilnowanie porządku w mieście.

Zachęcamy do dyskusji na forum, czy strażnicy powinni skoncentrować się na dbaniu o porządek publiczny, czy może nadal karać kierowców łamiących przepisy.

Czy strażnicy miejscy powinni mieć więcej uprawnień?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro