Reklama
Reklama

Poznaniacy kochają robić "selfie"

"Sweet focia", "selfie", "zdjęcie z ręki" - wiele nazw oznaczających to samo. Jak się okazuje, poznaniacy uwielbiają robić sobie takie zdjęcia i umieszczać je w internecie. Jak podkreślają specjaliści - duża liczba "lajków" pod taką fotografią powoduje wzrost samooceny.

Już w połowie marca pisaliśmy o tym, że Poznań jako jedyne polskie miasto znalazł się w pierwszej setce rankingu miast, w których powstaje najwięcej zdjęć "selfie". Takie opracowanie przygotował amerykański tygodnik Time, który przeanalizował 400 tysięcy zdjęć oznaczonych tagiem "selfie" umieszczonych w serwisie Instagram.

Jak się okazało, najwięcej tego typu zdjęć powstaje w mieście Makati na Filipinach. Wysoko są także Nowy Jork czy Tel Aviv. Na 86. miejscu znalazł się Poznań z 237 zdjęciami zrobionymi przez 191 osób. Tym samym nasze miasto wyprzedziło m.in. Londyn (93. miejsce). Za stolicą Wielkopolski uplasowała się Warszawa - na 108. miejscu.

"Selfie" trafiają przede wszystkim na portale społecznościowe i mają za zadanie pokazanie nas w jak najlepszym świetle - w najfajniejszych ubraniach, w najfajniejszym miejscu i najlepiej w najfajniejszym towarzystwie. Coraz częściej zdarza się jednak, że "selfie" wkraczają także do... CV. Zdarzają się zdjęcia z gołym torsem, albo w bikini. - Z punktu widzenia pracodawcy prywatne zdjęcia robione poza godzinami pracy nie są profesjonalnym wizerunkiem i niestety nie są dobrze postrzegane - mówi Anita Łącka, psycholog pracy, Take Out.

Po co nam "selfie"? By porównywać się z innymi. - Nie potrafimy się odciąć od porównań z innymi ludźmi - mówi dr Tomasz Kozłowski, socjolog z WSNHiD. Im więcej "lajków" pod zdjęciem, tym jesteśmy szczęśliwsi. - Nasz mózg postrzega to jako przyjemne - dodaje dr Adam Czajka z katedry Informatyki WSNHiD.

Oglądanie takich zdjęć może jednak uzależniać, a jeśli notorycznie będziemy trafiać na starannie wyselekcjonowane "selfie" innych osób, nasza samoocena może... ucierpieć. Warto jednak pamiętać, że takie obrobione "selfie" nie zawsze oddają rzeczywistość.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
10.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro