Reklama
Reklama

Stare zdjęcia Poznania pojawią się na ulicach miasta

Podróż do przeszłości chcą poznaniakom zafundować miejscy radni. Już wkrótce na Wildzie oraz w centrum pojawią się wystawy zdjęć ukazujących dawny Poznań. To eksperyment, ale jeśli się spodoba, to pomysł będzie przeniesiony także do innych dzielnic miasta.

Niewielu Poznaniaków wie, że jeszcze w XIX wieku na środku Rynku Wildeckiego stał wiatrak. Zmienić to może wystawa zdjęć, która pojawi się na ulicach Wildy na przełomie czerwca i lipca - Oprócz tego, że będzie to atrakcja dla mieszkańców, będzie też przyciągała turystów. To będzie niesamowita rzecz, stanąć przy takim pulpicie i widzieć to co w tej chwili, ale sto lat temu - mówi Dorota Bonk-Hammermeister z Rady Osiedla Wilda.

Ekspozycja to pomysł miejskich radnych z komisji rewitalizacji - Chcemy wzmacniać poczucie związku mieszkańców z miejscem zamieszkania - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, przewodniczący komisji. Pod zdjęciami pojawią się podpisy w trzech językach - polskim, niemieckim i angielskim. Wygląd pulpitów będzie skonsultowany z plastykiem miejskim. Jeśli pomysł się przyjmie, podobne wystawy pojawią się także w innych częściach Poznania.

Jesienią podobna ekspozycja, tyle że mobilna, stanie w pobliżu Alei Marcinkowskiego. Do końca sierpnia poznaniacy mogą nadsyłać swoje fotografie tej części miasta do Wydawnictwa Miejskiego Posnania - Z tych materiałów będziemy chcieli skomponować wystawę, która pojawi się jesienią na Alei Marcinkowskiego lub Placu Wolności i będzie trwała miesiąc lub półtora - wyjaśnia Katarzyna Kamińska, dyrektor wydawnictwa. Zdjęcia z tej wystawy trafią też do Kroniki Miasta Poznania.

Koszt realizacji obu projektów to około 100 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.94 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro