Reklama
Reklama

Krakowska: pas ruchu dla rowerzystów jest czy go nie ma?

fot. Marcin
fot. Marcin

Choć formalnie na ulicy Krakowskiej na Starym Mieście istnieje pas ruchu dla rowerzystów, ostatnio jakby go nie było. Po prostu zniknął z asfaltu. ZDM zapewnia, że oznakowanie zostanie odświeżone, ale rowerzyści skarżą się, że takich miejsc jest więcej.

Nasz czytelnik Marcin zaalarmował nas o braku oznakowania poziomego trasy dla rowerzystów na ulicy Krakowskiej w centrum Poznania. - Miasto Poznań słynie z ultrabezpiecznych rozwiązań (patrz przejście podziemne obok nowego dworca), choć czasami zapomina o mniejszych sprawach, które kogoś mogą kosztować życie. Oto najniebezpieczniejsza droga rowerowa w mieście, umieszczona eksperymentalnie kilka lat temu w jezdni teraz wygląda tak. Widocznie dla ZDM-u malowanie pasów w tak newralgicznych miejscach jest zbędne - napisał. - Tylko czekać aż ktoś pędzący z góry od strony Ratajczaka zmiecie jakiegoś rowerzystę - dodaje.

Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że oznakowanie poziome zostanie tu odświeżone. - Zlecenie na odnowienie oznakowania poziomego pasa rowerowego na ulicy Krakowskiej zostało przez Zarząd Dróg Miejskich zlecone wykonawcy. Prace zostaną wykonane wraz z poprawą warunków atmosferycznych - zapewnia Tomasz Libich z ZDM.

Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej zauważa jednak, że taki problem występuje w wielu punktach miasta. - Kiedy tylko przyszła odwilż, dostaliśmy od rowerzystów dużo zgłoszeń o brakującym oznakowaniu poziomym. Zgłoszenia dotyczyły głównie kontrapasów na Jeżycach, ale także na ul. Krakowskiej - wyjaśnia. - Wysłaliśmy 11 marca prośbę do ZDM o priorytetowe odnowienie oznakowania poziomego. Jego brak znacznie pogarsza bezpieczeństwo drogowe rowerzystów, gdyż linia wyznaczająca krawędź pasa rowerowego jest jednocześnie linią zatrzymania dla skręcającego samochodu, swoistą gwarancją bezpiecznej drogi dla rowerzysty. Dostaliśmy odpowiedź od ZDM, że odnowienie oznakowania jest realizowane od początku marca - dodaje.

Libich to potwierdza podkreślając, że "oznakowanie poziome jest systematycznie odnawiane".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro