Reklama
Reklama

ZTM: to już koniec KOMkart. Po 11 latach odchodzą do lamusa

Od 1 maja w Poznaniu sieciówkę doładujemy wyłącznie na Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną. Wyjątkiem będą dzieci do 13. roku życia oraz studenci posiadający Elektroniczną Legitymację Studencką. KOMkarta po 11 latach od jej wprowadzenia przestanie funkcjonować.

Choć 1 maja wprowadzony miał zostać system PEKA w Poznaniu, ostatecznie zdecydowano się ten termin zmienić na 1 lipca. Ale od maja również czekają nas spore zmiany. Tylko do końca kwietnia można kupować sieciówkę na KOMkartę. Od 1 maja w zdecydowanej większości przypadków bilet sieciowy kupimy wyłącznie na kartę PEKA. - Wysłużone KOMkarty, funkcjonujące w transporcie publicznym Poznania od 2003 roku powoli odchodzą w przeszłość - informuje Zarząd Transportu Miejskiego. - Dziś ustępują miejsca nowocześniejszej, funkcjonalniejszej oraz lepiej zabezpieczonej karcie PEKA - dodaje.

Do wtorku wyrobiono 198,5 tysiąca kart PEKA. - W kwietniu średnio dziennie otrzymywaliśmy 350 wniosków, ogółem przez pierwszych 14 dni miesiąca wpłynęło ich do ZTM 5170. Od początku roku wydaliśmy około 53 tysięcy kart - zaznacza.

Te osoby, które wciąż jeżdżą komunikacją miejską posługując się KOMkartą, powinny jak najszybciej wyrobić kartę PEKA. Od 1 maja KOMkarty nie będzie bowiem można doładować. Wyjątkiem będą dzieci w wieku od 6 do 13 lat. - Do momentu rozpoczęcia dystrybucji kart PEKA Junior wciąż będą mogły kupować bilety okresowe na KOMkartę - zapowiada ZTM.

Drugi wyjątek to studenci posiadający Elektroniczną Legitymację Studencką. Do końca czerwca będą mogli kupować bilety sieciowe właśnie na legitymację. Od lipca studenci obecnego pierwszego roku dalej będą mieć możliwość doładowywania ELS-ów w ramach taryfy PEKA. Takie udogodnienie spotka także część studentów obecnego drugiego roku (których - ZTM poda z odpowiednim wyprzedzeniem). Studenci obecnych starszych roczników będą natomiast musieli wyrobić sobie kartę PEKA.

Gdzie złożyć wniosek o kartę PEKA? Można to zrobić przez internet, a także w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są TUTAJ. ZTM w ostatnich dniach uruchomił dodatkowych 45 Punktów Sprzedaży Biletów, w których można doładować wyłącznie kartę PEKA biletem okresowym na sieć o każdym okresie obowiązywania lub kupić bilety jednorazowe. - W nowych punktach obecnie nie jest możliwe przedłużenie ważności okresowego biletu trasowanego oraz kupno nowego biletu trasowanego - podkreśla ZTM. Zrobić to można w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM (kupno nowego biletu trasowanego) lub w jednym z 14 dotychczasowych Punktów Sprzedaży Biletów (przedłużenie ważności biletu trasowanego). Szczegóły również na stronie internetowej peka.poznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro