Reklama

Nowe wagony PKP Intercity z Poznania już na torach

fot. Bartłomiej Banaszak
fot. Bartłomiej Banaszak

Już w 2012 roku informowaliśmy o tym, że poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych wygrała przetarg na wyprodukowanie dla PKP Intercity 25 nowych wagonów. Pierwsze z nich we wtorek wyruszyły na trasę, która prowadzi również przez Poznań.

W sierpniu 2012 roku rozstrzygnięto przetarg na dostarczenie PKP Intercity 25 nowych wagonów. Wygrała go poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych. Zakład otrzyma za wyprodukowanie pojazdów ponad 175 milionów złotych, z czego 65 milionów pochodzi z Unii Europejskiej. Było to pierwsze zamówienie nowych wagonów przez PKP Intercity od 2008 roku.

Już na początku informowano, że nowe wagony będą obsługiwać trasę Wrocław - Poznań - Inowrocław - Bydgoszcz - Tczew - Gdynia. PKP Intercity odebrało już 9 z 25 zamówionych wagonów. Są to cztery wagony przedziałowe pierwszej klasy oraz 5 przedziałowych drugiej klasy. - Pierwszy pociąg zestawiony z nowych wagonów, czyli TLK Mieszko, ruszy w drogę z pasażerami we wtorek rano, 15 kwietnia. Mamy nadzieję, że nasi klienci pozytywnie ocenią komfort podróżowania na pokładzie PKP Intercity - mówiła w poniedziałek Zuzanna Szopowska, rzeczniczka PKP Intercity.

W Poznaniu nowe wagony będzie można zobaczyć na dworcu Poznań Główny we wtorek około godziny 9.30, a także około godziny 20.30.

Wagony są przystosowane do prędkości 160 km/h, mają ergonomiczne fotele, klimatyzację, a także nowoczesne toalety. Wyposażono je w gniazda elektryczne, urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej, wieszaki na rowery czy przewijaki dla niemowląt. Wewnątrz istnieje także system monitoringu przedziałów. Część wagonów dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pozostałe wagony mają zostać dostarczone do PKP Intercity w najbliższych tygodniach. Na trasę wyruszą jeszcze przed wakacjami. Będą to wagony bezprzedziałowe i przedziałowe pierwszej oraz drugiej klasy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro