Reklama
Reklama

Nowe stacje z rowerami miejskimi: lokalizacje jednak inne?

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

W lutym miasto pytało poznaniaków o lokalizacje, w jakich miałyby się znaleźć nowe stacje rowerów miejskich. Wskazano ich osiem. Gazeta Wyborcza w jednym z tekstów podała, że być może lokalizacje zostaną zmienione. ZTM zapewnia, że lekceważyć głosu mieszkańców nie będzie. Niewielkie zmiany mogą się jednak pojawić.

W połowie lutego zaprezentowano listę miejsc wskazanych przez poznaniaków w związku z wybieraniem lokalizacji dla nowych stacji rowerów miejskich. Miasto wskazało 18 miejsc, na które można było głosować. Łącznie w ankiecie oddano ponad 35 tysięcy głosów. Najwięcej na propozycję "Ogrody - pętla". Numerem dwa z 3216 głosami został Rynek Jeżycki, a numerem trzy (2946 głosów) Park Wilsona.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Kolejna w głosowaniu była ulica Słowiańska z 2723 głosami, dalej Rynek Wildecki (2717 głosów). Szóste miejsce zajął plac Bernardyński (2632 głosy), siódme Bukowska/Przybyszewskiego (2570 głosów), a ósme Garbary (2361 głosów). To właśnie w tych ośmiu lokalizacjach miały się pojawić nowe stacje.

Gazeta Wyborcza w jednym ze swoich tekstów zauważyła, że prawdopodobnie lokalizacje się zmienią. I to bez pytania mieszkańców o zdanie. Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że głosu mieszkańców nie będzie lekceważyć. - Większość wskazań lokalizacji z konsultacji zostanie zrealizowanych, choć niektóre mogą ulec niewielkim zmianom z uwagi na konieczność uwzględnienia uzgodnień dokonywanych z innymi miejskimi jednostkami, np. Miejskim Konserwatorem Zabytków. Głos mieszkańców wyrażony w konsultacjach jest dla nas niezwykle istotny. Szanujemy opinię mieszkańców - zapewnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Trzebiatowski nie zdradza jednak konkretów. - Musimy poczekać na podpisanie umowy w sprawie montażu nowych stacji rowerowych. W niej będą zawarte wszystkie szczegóły. Nie tylko lokalizacyjne, ale też te związane z terminem realizacji inwestycji. W tej chwili procedura trwa i żadnych szczegółów po prostu nie możemy jeszcze podać - dodaje.

Ze wstępnych informacji wynikało, że pierwsza nowa stacja rowerów miejskich powstanie w Poznaniu wiosną tego roku. Są więc na to jeszcze dwa miesiące. Obecnie rowerzyści mogą korzystać w stolicy Wielkopolski z 7 stacji rowerowych, na których łącznie znajduje się 80 rowerów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro