Reklama
Reklama

Sezon motocyklowy: policja zapowiada wzmożone kontrole

Wypadek w Brzeziu | fot. Straż pożarna w Gostyniu

Poznańscy policjanci zapowiadają, że w tym roku będą przeprowadzać wzmożone kontrole motocyklistów. Sezon oficjalnie rozpoczął się w sobotę, ale do groźnych wypadków z udziałem motocyklistów dochodziło już wcześniej.

Choć dopiero w sobotę w Poznaniu oficjalnie rozpoczęto sezon motocyklowy, do tragicznych wypadków z udziałem motocyklistów dochodziło w naszym województwie już w ubiegłym miesiącu. 14 marca na drodze krajowej nr 11 w pobliżu miejscowości Okonek zginął 25-letni motocyklista z Wronek. Na prostym odcinku drogi zderzył się z naczepą samochodu ciężarowego.

3 kwietnia w Grodzisku Wielkopolskim 24-letni motocyklista zderzył się z samochodem osobowym. Ze wstępnych ustaleń policji wynikało, że samochód osobowy nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. Dzień później 24-latek zmarł w szpitalu. 6 kwietnia w Brzeziu w gminie Gostyń 24-letni motocyklista zderzył się na prostym odcinku drogi z samochodem marki BMW. Z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

- Coraz więcej motocykli na drogach, sezon rozpoczęty i ważne jest to, by uświadomić kierowcom samochodów, że motocykliści są wśród nas. By patrzyli w lusterka i myśleli o motocyklistach - mówi Łukasz Filoda, motocyklista z grupy V-Force. Kierowcy powinni pamiętać o motocyklistach, a na pewno będzie to robić policja. - Ubiegły rok nie był zły - mówi Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. - Tymi uczestnikami ruchu szczególnie się interesujemy i będziemy się nimi w tym roku szczegółowo interesować - zapowiada.

Wielokrotnie podkreślaliśmy na naszym portalu, że to nie tylko motocykliści powodują wypadki, w których biorą udział. Często to właśnie kierowcy samochodów nie patrzą w lusterka i doprowadzają do groźnych sytuacji na drogach.

Motocykliści muszą dbać o swoje bezpieczeństwo nie tylko przestrzegając przepisów ruchu drogowego. Kluczowy jest także ich strój. - Odradzam wszystkim choćby jazdę do kiosku po papierosy w szortach i T-shircie - mówi Kazimierz Rudak z firmy Feliks. - Przy choćby delikatnej kolizji leczenie trwa miesiącami - dodaje. Dlatego podstawą jest wyposażenie się we wzmocnioną odzież zapewniającą ochronę barków, łokci, pleców i kolan. Między innymi w taki sprzęt można było się wyposażyć w weekend na Motobazarze przy stadionie AZS. Kolejna taka impreza planowana jest na grudzień.

W ostatnich latach jako główne przyczyny wypadków policjanci wymieniali niedostosowanie prędkości do panujących warunków, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Dotyczy to zarówno motocyklistów, jak i kierowców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na drogach! Ostrzeżenie przed oblodzeniem także dla Poznania
4℃
0℃
Poziom opadów:
3.8 mm
Wiatr do:
29 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro