Reklama

Tak mógłby wyglądać stary dworzec

fot. Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich
fot. Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich

Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich zaprezentowała swoją wizję modernizacji budynku starego Poznania Głównego. Nowoczesność miesza się w niej z historią.

Zachowanie nie tylko frontowej ściany budynku dworca, ale wszystkich zewnętrznych ścian - m.in. to zakłada wizja modernizacji starego Poznania Głównego autorstwa Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. Nad starym obiektem unosiłyby się natomiast nowoczesne, przeszklone przestrzenie - np. biurowe.

Wewnątrz zaplanowano ogólnodostępną przestrzeń z ruchomymi schodami i nawiązaniem do historii tego miejsca - lokomotywą. Na wizualizacjach widać również spore zmiany na placu przed dworcem. Zamiast parkingu w jego centralnej części pojawił się skwer z fontanną.

To tylko wizja. - Pan Sipiński zawsze powtarza, że jest głęboko zakorzeniony w Poznaniu i przygotował taką prezentację z własnej inicjatywy - mówi Roman Biniszkiewicz, dyrektor poznańskiego oddziału PKP Nieruchomości. Wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądać stary budynek Poznania Głównego po przebudowie, a także kiedy miałaby się ona rozpocząć. - Cały czas trwają negocjacje z inwestorem. Zapewniam, że wstępne założenia są takie same. Miałyby się tutaj mieścić hotel oraz biura. Chcemy tu również stworzyć przestrzeń do obsługi pasażerów - dodaje.

Nie wiadomo czy zapadnie decyzja o pozostawieniu zewnętrznych ścian obiektu. - W latach 60-tych ten budynek bardzo okaleczono i w tej chwili nie ma nic wspólnego z pierwotnym wyglądem. Rozważamy co zrobić. Być może lepiej będzie wybudować te ściany od podstaw zamiast poddawać renowacji coś, czego wyglądu nie uda się przywrócić. Decyzje jeszcze nie zapadły - kończy.

Zobacz wizję PA Ewy i Stanisława Sipińskich:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
75.23 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro