Reklama

Rocznica katastrofy smoleńskiej: "trzeba zerwać z biernością wobec wpajania fałszu"

Ubiegłoroczny marsz | fot. Adrian Potrawiak
Ubiegłoroczny marsz | fot. Adrian Potrawiak

W czwartek w całym kraju obchodzone będą uroczystości związane z czwartą rocznicą katastrofy smoleńskiej. W Poznaniu odbędzie się msza święta oraz Marsz Milczenia. Z apelem o "zerwanie z postawą bierności wobec wpajania fałszu zamiast wyjaśniania przyczyn katastrofy" zwracają się Akademickie Kluby Obywatelskie im. Lecha Kaczyńskiego.

Już w środę informowaliśmy o poznańskich obchodach czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.00 mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11. - Mszę św. odprawi kapelan Klubu ks. Krzysztof Biernat. Po mszy w Marszu Milczenia przejście pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru. Pod Pomnikiem odbędzie się Apel Pamięci. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem, po modlitwach za Ofiary Tragedii, zapalenie zniczów i złożenie kwiatów - informuje Poznański Klub Gazety Polskiej.

Głos w sprawie katastrofy i wyjaśnienia jej przyczyn zabierają, jak każdego roku, Akademickie Kluby Obywatelskie im. Lecha Kaczyńskiego. - W czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej wyrażamy głęboki żal po stracie elity Rzeczypospolitej Polskiej z Prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim na czele. Pomimo upływu czterech lat od chwili katastrofy powołane do tego instytucje państwowe nie doprowadziły do jej wiarygodnego wyjaśnienia. Dochodzenia prokuratorskie były i są prowadzone tak, by nie kolidowały z narzuconymi a priori założeniami. Powszechnie znane zaniedbania tych instytucji w dochodzeniu prawdziwych przyczyn katastrofy spowodowały utratę wiarygodności nie tylko ich samych, ale również organów państwa odpowiedzialnych za ich powołanie i nadzór - czytamy w oświadczeniu AKO.

Członkowie klubów domagają się odrzucenia raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. - Raport w wielu zasadniczych kwestiach przyjmuje ustalenia - m.in. co do mechaniki zniszczenia samolotu - niezgodne z prawami fizyki. Podczas II Konferencji Smoleńskiej, w której uczestniczyło ponad dwustu uczonych, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, z Polski, USA, Australii, Kanady i Danii, w kilkudziesięciu wygłoszonych referatach wskazano ponad sto istotnych sprzeczności między treścią tego raportu, a wiedzą z zakresu nauk fizycznych, technicznych, medycznych, socjologicznych i prawnych.

Równocześnie kluby zwracają się do szkół wyższych, by umożliwiały pracownikom zajęcie sprawą. - Apelujemy o zachowanie najwyższych standardów przy recenzowaniu projektów naukowych i nieuleganie wszechobecnej dziś politycznej poprawności, oraz naciskom mającym na celu wyciszenie sprawy. Nie można dłużej tolerować niezgodnych z prawdą wniosków raportu KBWLLP; oczekujemy ustalenia winnych doprowadzenia do sytuacji krytycznej przed katastrofą smoleńską i skandalicznego sposobu prowadzenia śledztwa. Zwracamy się przede wszystkim do pracowników nauki z apelem o zerwanie z postawą bierności wobec wpajania fałszu zamiast wyjaśniania przyczyn katastrofy. Wymaga tego uczciwość naukowa, którą przyrzekaliśmy odbierając stopień naukowy doktora, a także odpowiedzialność za kształtowanie postaw społecznych, zwłaszcza młodzieży. Ostentacyjna obojętność instytucji naukowych wobec prowadzenia i finansowania tych badań skutkuje obniżeniem ich prestiżu i zaufania w społeczeństwie.

W tej sytuacji na najwyższe nasze uznanie zasługują: po pierwsze - działania polityków, głównie skupionych wokół Zespołu Parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy Tu-154 M z 10 kwietnia 2010 roku, kierowanego przez pana posła Antoniego Macierewicza; po drugie - prace polskich uczonych, dążących do uczciwego, zgodnego z najwyższymi standardami nauki wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej; po trzecie - wytrwałe podejmowanie tematu tragedii smoleńskiej przez niektóre media i niezależnych publicystów. Wszystkim tym osobom i środowiskom składamy serdeczne podziękowanie i wyrazy najwyższego szacunku.

Główne obchody rocznicowe zaplanowano w Warszawie. W programie są m.in. msza święta, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim, wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pokaz filmu Anity Gargas "Anatomia upadku. Część 2" oraz Marsz Pamięci.

W katastrofie samolotu Tu-154, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41, zginęło 96 osób, a wśród nich m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z żoną, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP czy ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Z najnowszych badań wynika, że blisko 50% Polaków uważa katastrofę smoleńską za nieszczęśliwy wypadek, a około 15% za zamach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
43.60 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro