Reklama
Reklama

Wielkopolska otrzyma miliardy euro z UE?

Marszałek województwa Marek Woźniak wysłał do Brukseli projekt Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Wśród propozycji marszałka jest między innymi remont trasy kolejowej z Poznania do Piły oraz budowa szpitala matki i dziecka na Ratajach.

Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 - 2020 to unijny program, którego celem jest wyrównywanie szans pomiędzy regionami. Wielkopolska może uzyskać z tego programu nawet 2,5 miliarda złotych, ale na razie program będzie negocjowany z Komisją Europejską - Oczekujemy w tej chwili na odpowiedź ze strony komisji. Myślimy, że pierwsza runda negocjacji rozpocznie się w przyszłym miesiącu - wyjaśnia Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW.

Poznań i Wielkopolskę odwiedzą urzędnicy Komisji Europejskiej, żeby osobiście sprawdzić, czego nasz region potrzebuje. A na co może liczyć Poznań i aglomeracja w ramach przygotowanego programu? - Za duży projekt uznaliśmy projekt budowy szpitala matki i dziecka w Poznaniu. Będziemy też pracować wspólnie nad projektem kolei aglomeracyjnej - mówi marszałek Marek Woźniak.

W ramach aglomeracji poznańskiej mogą więc powstać nowe stacje i dodatkowe tory. Jeśli chodzi o szyny kolejowe to na pewno trzeba je wymienić na odcinku Poznań - Piła. To największa inwestycja infrastrukturalna zaproponowana Unii w ramach programu, ale droga do zatwierdzenia konkretnych inwestycji jest jeszcze daleka - Konieczne jest jeszcze stworzenie procedur wdrażania. To jest praca jeszcze większa niż przygotowanie programu - mówi Mieczysław Borówka, z-ca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWW.

Już dziś wiadomo, że to ostatni tak duży program, który obejmie Wielkopolskę. Wielkopolska po 2020 roku ma być po prostu bogatsza i lepiej urządzona, a w związku z tym nie będzie potrzebowała takiego wsparcia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.49 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro