Reklama

Centrum Warte Poznania: przystań w Starym Porcie i wiersze na budynkach

Wygląd ma zmienić m.in. Stary Port | fot. MOs810 / Wikipedia
Wygląd ma zmienić m.in. Stary Port | fot. MOs810 / Wikipedia

Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu Centrum Warte Poznania, którego celem jest propagowanie pomysłów na ożywienie przestrzeni miejskiej. W tym roku na realizację koncepcji mieszkańców przeznaczono 350 tysięcy złotych. Wśród projektów, które zostaną zrealizowane są przystań w Starym Porcie oraz umieszczenie wierszy na budynkach.

"Centrum Warte Poznania" to konkurs organizowany przez miasto, w którym udział może wziąć każdy, kto ma ciekawy pomysł na ożywienie przestrzeni miejskiej. To właśnie w ramach tego konkursu nagrodzono i dofinansowano powstanie w Poznaniu Miejskich Regałów Książkowych, które na początku 2013 roku pojawiły się na ulicach.

Tegoroczna edycja konkursu przyciągnęła ponad 70 pomysłów na wprowadzenie ciekawych zmian w mieście. Nowością jest rozszerzenie terenu, na którym mogą być realizowane nagrodzone projekty. Dotąd było to jedynie śródmieście. Teraz to również Wilda, Łazarz, Jeżyce czy Śródka. Zwiększono też budżet konkursu - z 250 do 350 tysięcy złotych. Na jeden projekt można było dostać maksymalnie 52 tysiące złotych dofinansowania.

We wtorek ogłoszono, które propozycje otrzymały wsparcie finansowe miasta. Jest ich 11. Największe dofinansowanie (52 000 zł) otrzymały "Przystań w Starym Porcie" - stworzenie bezpiecznej przystani dla wodniaków w Starym Porcie Poznań wraz z animacjami rekreacyjnymi i kulturalnymi (pomysł Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Ośrodka Kształcenia Turystów Wodnych w Poznaniu), "Gwarny Św. Marcin" - działania na Świętym Marcinie mające uatrakcyjnić tę przestrzeń (pomysł Natalii Dolaty-Golczak), a także "W środku Śródki" - działania mające ożywić przestrzeń śródecką jak np. "Dzień Sąsiada" lub "Mobilny Dom Kultury" (pomysł Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta).

Blisko 42 tysiące złotych otrzyma Agencja Artystyczna Kończal-Szwarc na projekt "Roztańczony Poznań" - plenerowe akcje i warsztaty taneczne na Starym Mieście, Wildzie, Jeżycach. Następna pod względem wysokości dofinansowania jest druga odsłona "Kina na Rybitwach" (blisko 37 tysięcy zł). Filmy będą wyświetlane, podobnie jak w roku ubiegłym, na skwerze przy ulicy Rybaki.

Fundacja Spot z Wildy otrzyma ponad 28 000 zł na projekt "neoWilda". Neonowy napis "Wilda" ma się pojawić na budynku byłego kina o tej samej nazwie. Za około 25 tysięcy złotych Szymon Adamczak, Kamil Skibiński i Aleksandra Polerowicz będą zamieniać Poznań w "Przestrzeń aktywną". Mają im w tym pomóc wydarzenia performatywne oraz warsztaty.

Kolejne dofinansowane projekty to: "Ogródek Sztuki na Jeżycach" Witolda Zakrzewskiego za około 20 000 zł (powstać ma kreatywne, kulturalne miejsca na Jeżycach, o otwartym na mieszkańców i turystów charakterze), "Twórcze targowisko" Marty Fekner za około 15 000 zł (warsztaty i pokazy na ulicy Żydowskiej), "Warsztaty rzeźby w drewnie na Łazarzu" Agnieszki Szablikowskiej za 13 000 zł (warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i dorosłych na Łazarzu) oraz "Poezja jest tym, co rodzi się z życia" Tomasza Genowa i Joanny Pańczak za 9 500 zł (umieszczenie pięciu wierszy na ścianach budynków. Jeden z nich napisany zostanie oddolnie, przez samych poznaniaków).

Projekty będą realizowane wiosną i latem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro