Reklama
Reklama

Teatralka: "co się stało ze ścieżkami rowerowymi?"

Pierwszy poranek z tramwajami na Teatralce po remoncie | fot. Tomasz Szwajkowski
Pierwszy poranek z tramwajami na Teatralce po remoncie | fot. Tomasz Szwajkowski

W grudniu na węzeł komunikacyjny Teatralka powróciły tramwaje. Podczas remontu torowiska informowano, że pojawią się tutaj nowe rozwiązania dla osób niepełnosprawnych i rowerzystów. Zdaniem tych drugich - obecnie trudno się tutaj zorientować.

- Co się stało ze ścieżkami rowerowymi na Moście Teatralnym - pyta nasza czytelniczka. - Stare ścieżki nie istnieją, światła są zaklejone. Jeżdżę od lat po mieście, ale nie rozumiem dalszych planów miasta w tym zakresie, tym bardziej, że jak sami wspominaliście "Wprowadzono zmiany mające ułatwić przejazd przez ten węzeł rowerzystom i osobom niepełnosprawnym". Nie wiem czy to ten typowo poznański brak informacji miejskiej czy moja ślepota - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Rzeczywiście, już w trakcie remontu węzła Teatralka Zarząd Dróg Miejskich informował, że pojawią się na nim ułatwienia dla rowerzystów. - Przejazdy rowerowe przez jezdnie oprócz oznakowania pionowego i poziomego zasygnalizowane zostaną poprzez wykonanie na przejeździe oznaczenia z masy chemoutwardzalnej w kolorze czerwonym. Przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu powiązane zostaną z ulicami: Dąbrowskiego, Roosevelta, Fredry - informował ZDM.

Wspominano również o ułatwieniu dla rowerzystów kierujących się z ulicy Fredry w kierunku Dąbrowskiego. - Będą mogli przejechać bezkolizyjnie skrzyżowanie na wydzielonej fazie sygnału "zielonego" wraz z tramwajami w relacji Fredry/ Dąbrowskiego. Dotychczas rowerzyści, którzy jechali z ulicy Fredry na ulicę Dąbrowskiego skręcali w prawo w ulicę Roosevelta i zobowiązani byli do korzystania z przejazdu rowerowego zlokalizowanego równolegle do przejścia dla pieszych - tłumaczył ZDM.

Dziś Zarząd Dróg Miejskich informuje, że nowe ścieżki pojawią się w ulicy Roosevelta pomiędzy Dąbrowskiego i Kaponierą. - Droga rowerowa na moście Teatralnym pozostaje w dotychczasowym kształcie - mówi Tomasz Libich z ZDM. - Różnica w stosunku do stanu przed remontem polega na tym, że droga rowerowa kończy się przed skrzyżowaniem z ul. Roosevelta i rowerzysta włącza się w tym miejscu do ruchu na jezdni. W tym miejscu zastosowano sygnalizację świetlną ze specjalną fazą dla ruchu rowerowego - dodaje.

Jak ma docelowo wyglądać przejazd rowerzystów przez Teatralkę?

Most Teatralny - Dąbrowskiego: bezpośredni przejazd na wprost regulowany sygnalizacją świetlna dedykowaną dla rowerzystów,
Dąbrowskiego - most Teatralny: przed skrzyżowaniem z ul. Roosevelta wjazd na drogę rowerową i dalej poprzez układ dróg rowerowych i przejazdów rowerowych wjazd na drogę rowerową na moście Teatralnym,
Roosevelta kierunek północ-południe: wjazd na drogę rowerową w ul. Roosevelta za skrzyżowaniem z ul. Dąbrowskiego,
Roosevelta kierunek południe-północ: zjazd z drogi rowerowej w ul. Roosevelta poprzez drogę rowerową na moście Teatralnym.

Obecnie na Teatralce wciąż są prowadzone roboty. - Obejmują także drogi rowerowe w ulicy Roosevelta, dlatego czynna jest jedynie droga rowerowa na moście Teatralnym. Rowerzystów obowiązują więc zasady ruchu identyczne jak dla pojazdów - kończy Libich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
0℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
124.36 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro