Reklama
Reklama

Półwiejska z szansą na estetyczną zmianę!

Półwiejska | fot. Natalia Regimowicz / Ulepsz Poznań
Półwiejska | fot. Natalia Regimowicz / Ulepsz Poznań

Ulica Półwiejska, jedna z najczęściej odwiedzanych przez turystów, od lat zmaga się z problemem reklamowego chaosu. Podobnie jest jednak w całym mieście. Pomysł na zmiany mają architektki z Uniwersytetu Artystycznego oraz stowarzyszenie Ulepsz Poznań.

Agresywna kolorystyka, nieadekwatnie dobrane rozmiary i kształty szyldów oraz markiz to jedne z wielu problemów parterowej strefy poznańskich ulic śródmiejskich. Witryny a także elementy przestrzenne towarzyszące oknom wystawowym na ulicy Półwiejskiej nie przyczyniają się do pozytywnego wizerunku miasta. Wręcz przeciwnie - na ich przykładzie można się przekonać, że reklamowy chaos w naszym mieście to wciąż duży problem.

Pomysł na przeprowadzenie "reklamowej rewolucji" mają architektki dr Natalia Regimowicz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Aleksandra Knedler, które we współpracy ze stowarzyszeniem Ulepsz Poznań opracowały koncepcję zmian. Projekt ubiega się o dofinansowanie w dwóch konkursach - m.in. miejskim "Centrum warte Poznania".

- W przypadku konkursu "Centrum warte Poznania" ubiegamy się o około 50 tysięcy złotych - mówi Agata Tryksza z Ulepsz Poznań. - Te pieniądze chcielibyśmy przeznaczyć na stworzenie wzornika szyldów i witryn, a także wprowadzenie na ich podstawie zmian - dodaje. Konkretnie chodzi o zmiany na odcinku ulicy Półwiejskiej od ul. Kwiatowej do Starego Browaru.

- Ulica Półwiejska to dopiero pierwszy krok. "Zaśmiecenie wizualne" obserwujemy na terenie całego śródmieścia. Gdyby tylko pojawiła się szansa realizacji projektów chętnie opracowałybyśmy wytyczne architektoniczne dla innych obszarów - mówi dr Natalia Regimowicz. - W tym celu próbujemy uzyskać dofinansowania także w innych konkursach, których tematyka dotyczy rewitalizacji miast, m.in - BMW/Urban/Transforms, w którym ubiegamy się o większą kwotę 100 tysięcy złotych - dodaje.

Regimowicz podkreśla, że ulica Półwiejska i planowane na niej zmiany to dopiero początek. - Oczywiście przygotowanie wzornika szyldów i witryn dla innych śródmiejskich ulic musiałoby odbyć się z inicjatywy plastyka miejskiego oraz konserwatora zabytków. Proponując takie rozwiązania w konkursie "Centrum warte Poznania" liczymy na wzrost zainteresowania Urzędu Miasta tą problematyką.

Realizacja projektu ma polegać na zaprojektowaniu indywidualnych propozycji wizualno-reklamowych dla poszczególnych lokali na ulicy Półwiejskiej oraz ich zakupie i montażu. W przypadku rozszerzenia obszaru działania - podobne zmiany mogłyby zajść również na innych ulicach w centrum Poznania.

Wyniki dwóch konkursów nie są jeszcze znane, a co za tym idzie nie wiadomo, czy uda się uzyskać finansowanie dla projektu.

Czy wymiana szyldów sklepowych poprawi wizerunek ul. Półwiejskiej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro