Reklama

Gwarna: przystanek wiedeński nabiera kształtów

fot. Adrian Potrawiak

Trwają prace związane z budową pierwszego w Poznaniu przystanku wiedeńskiego. Inwestycja, która pochłonie ponad 300 tysięcy złotych, jest realizowana na ulicy Gwarnej i ma być gotowa pod koniec maja.

8 marca rozpoczęły się prace związane z budową pierwszego w Poznaniu przystanku wiedeńskiego - wyniesionej platformy, która ma ułatwić wchodzenie do tramwaju i wychodzenie z niego na przystanek.

Zgodnie z projektem jezdnia, po której piesi wchodzą do tramwaju, zostanie podniesiona na wysokość 22 centymetrów powyżej główki szyny tramwajowej. Wjazd i zjazd na wyniesioną jezdnię ma się natomiast odbywać po rampie długości 3,7 m o pochyleniu 6%. Peron zostanie wydzielony obrzeżem kamiennym. Będzie mieć 45 metrów długości i zostanie wykonany z płyt granitowych oraz kostki betonowej.

Jak widać na zdjęciach - część prac już udało się wykonać. Wykonawca inwestycji ma czas do końca maja, by ukończyć przystanek. Roboty pochłoną ponad 300 tysięcy złotych.

Przypominamy pasażerom MPK i kierowcom, że obecnie na ulicy Gwarnej obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Przystanek tramwajowy przeniesiono z sąsiedztwa skrzyżowania z ulicą Święty Marcin w pobliże skrzyżowania z ulicą Fredry. Samochody upoważnione do korzystania z ulicy mogą natomiast poruszać się po torowisku tramwajowym. Ruch pieszy po stronie zachodniej odbywa się podcieniami ulicy Gwarnej.

Przystanek wiedeński na ulicy Gwarnej nie jest jedynym, który powstanie w tym roku. Prawdopodobnie dołączą do niego dwa kolejne - zarezerwowano około 600 tysięcy złotych w budżecie miasta na ten cel. Nie wiadomo jeszcze w jakich lokalizacjach miałyby powstać takie przystanki. Propozycji jest 20: Rynek Jeżycki (2 szt.), Kraszewskiego (2 szt.), Plac Wiosny Ludów (1 szt.), Łąkowa (1 szt.), Różana (2 szt.), św. Czesława (2 szt.), Rynek Wildecki (4 szt.), Kosińskiego (2 szt.) Wspólna (2 szt.), Sielska (1 szt.), Kórnicka (1 szt.).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
37.02 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro