Reklama

Wilda: chcą ochronić historię dzielnicy, zbierają zdjęcia

Kino Wilda | fot. Facebook / Wilda w czasach PRL
Kino Wilda | fot. Facebook / Wilda w czasach PRL

Pod koniec lutego na Facebooku zaczął działać profil "Wilda w czasach PRL". Nie jest to zwyczajny profil, na który po prostu wrzucane są archiwalne zdjęcia. To część społecznego projektu, który ma uchronić historię dzielnicy przed zapomnieniem. Każdy może pomóc dostarczając zdjęcia z prywatnych albumów.

Miesiąc temu pisaliśmy o stronach internetowych zajmujących się historią Poznania (TUTAJ). Wówczas okazało się, że to zdjęcia z PRL są tymi najpopularniejszymi i to właśnie takie fotografie najchętniej oglądają internauci.

Tym tropem idą pomysłodawcy projektu "Wilda w czasach PRL" - historyk sztuki dr Magdalena Mrugalska-Banaszak, Parafia Rzymskokatolicka pw. Zmartwychwstania Pańskiego oraz Fundacja SPOT. Pod koniec lutego na Facebooku powstał profil o tej samej nazwie, na który trafiają zdjęcia z Wildy pochodzące od mieszkańców. Chodzi jednak nie tylko o to, by pokazać historię dzielnicy, ale też zastanowić się na podstawie fotografii nad nową interpretacją dawnych czasów.

- W centrum zainteresowania są prywatne zdjęcia, przechowywane w domowych archiwach, albumach i starych pudełkach, których być może od lat już nikt nie ogląda, a stanowią cenne i interesujące źródło wiedzy historycznej - wyjaśniają pomysłodawcy projektu. - Zazwyczaj takie fotografie utrwalały ważne momenty z życia konkretnych osób, ale często splatały się one z wydarzeniami istotnymi z punktu widzenia dzielnicy czy miasta, a ponadto mimowolnie dokumentowały ówczesną ikonosferę: plakaty i hasła propagandowe, architekturę, pogodę czy nieużywane już dzisiaj przedmioty - dodają.

Zdjęcia przekazywane przez mieszkańców obecnie trafiają na facebookowy profil, ale docelowo ma z nich powstać wystawa, która odbędzie się w drugiej połowie roku. Fotografie są zbierane od czerwca 2013 roku. W grudniu zorganizowano tydzień zbierania zdjęć, który spotkał się ze sporym odzewem mieszkańców. Dlatego w najbliższym czasie akcja zostanie powtórzona. - Najbliższy tydzień zbierania fotografii odbędzie się w dniach od 31 marca do 6 kwietnia.

Jak przekazać swoje zdjęcia Wildy pomysłodawcom projektu? Można to zrobić mailowo na adresy [email protected] / [email protected] / [email protected] podając swoje dane i krótko opisując zdjęcia. Kolejna możliwość to osobiste przyniesienie zdjęć do Fundacji Spot przy Dolnej Wildzie 87 (od 31 marca do 6 kwietnia w godzinach 12.00 - 22.00), gdzie można je zeskanować. Kolejna opcja to przyniesienie zdjęć do kancelarii parafialnej w kościele Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Dąbrówki 4 (31 marca - 6 kwietnia od 10.00 do 12.00).

Zobacz jakie zdjęcia już udało się uzbierać:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
73.05 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro