Poznański występ Chóru Alexandra Pustovalova wzbudza kontrowersje
Część poznaniaków protestuje przeciwko mającemu się odbyć w przyszłym tygodniu w Teatrze Wielkim występowi Chóru Armii Alexandra Pustovalova. Jak podkreślają organizatorzy protestu - nie chodzi tu o narodowość członków chóru, a o mundury Armii Czerwonej, w których występują na scenie. Sprawą zajmują się we wtorek także poznańscy radni.
28 marca w Teatrze Wielkim w Poznaniu ma się odbyć występ Chóru Armii Alexandra Pustovalova. - Chór Armii Alexandra Pustovalova liczy ok. 60 artystów: śpiewaków, muzyków i solistów. W jego składzie zawsze śpiewa kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych. W instrumentarium, oprócz klasycznego zestawu instrumentów orkiestry symfonicznej są również akordeon i bałałajka. Tworzy to niesamowite brzmienie. W wykonaniu chóru usłyszymy dynamiczne, marszowe pieśni wojskowe, rzewne pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe. (...) Pustovalov swoją karierę artystyczną rozpoczął w ówczesnej Armii Czerwonej, gdzie przez 25 lat prowadząc chór, zdobył niezliczoną ilość medali i odznaczeń za wielkie osiągnięcia na niwie kultury oraz stopień pułkownika. (...) Chcąc kontynuować stworzoną przez siebie artystyczną drogę chóru Armii Czerwonej, zaangażował najlepsze głosy z wielu miast byłego ZSRR, między innymi z Moskwy, Sankt Petersburga, Kijowa, Charkowa i Odessy, powołał do życia chór sygnowany własnym nazwiskiem, Chór Alexandra PUSTOVALOVA. Ideą słynnego dyrygenta jest ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych i popularnych. Również sceniczne kostiumy są takie, jak dawniej, wierne kopie historycznych mundurów Armii Czerwonej - czytamy w opisie wydarzenia na stronie internetowej Teatru Wielkiego.
Pomysł propagowania Armii Czerwonej w Poznaniu nie spodobał się m.in. poznańskiemu dziennikarzowi Krzysztofowi Kaźmierczakowi. Założył na Facebooku wydarzenie "NIE dla występu chóru propagującego Armię Sowiecką w Poznaniu". - Nie chodzi tutaj o protestowanie przeciwko narodowości członków chóru czy protestowanie przeciwko Rosji. Protestujemy wyłącznie przeciwko symbolicznemu propagowaniu Armii Sowieckiej w trakcie występu - wyjaśnia Kaźmierczak. - W obecnej sytuacji międzynarodowej, w dobie odradzającego się imperializmu rosyjskiego i jego agresji, tego rodzaju występ nawiązujący symboliką do ZSRR jest szczególnie nie na miejscu.
Protest poparli m.in. wielkopolscy politycy - Rafał Grupiński oraz Filip Kaczmarek. Do Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz organizatora koncertu skierowali oficjalne pismo. - W związku z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne, wyrażamy swój sprzeciw wobec występu chóru 28 marca w Teatrze Wielkim w Poznaniu - piszą. - Członkowie chóru występują w mundurach Armii Czerwonej, co w chwili naruszenia granic Ukrainy przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, będą kontynuatorami jej dawnej tradycji, uważamy za nieodpowiednie - dodają.
Sprawą zainteresowali się także podczas wtorkowej sesji Rady Miasta miejscy radni. Joanna Frankiewicz z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego zaproponowała podjęcie uchwały wyrażającej sprzeciw wobec planowanego występu chóru. Przed godziną 12.00 pod tą propozycją podpisało się ponad 20 radnych z PO, PiS i PRO, a zbieranie podpisów wciąż trwało. - W obecnej sytuacji trudno zaakceptować występ w Poznaniu chóru ubranego w mundury Armii Czerwonej i śpiewającego pieśni zagrzewające do walki - mówi Marek Sternalski, radny PO. - Powinniśmy być bardzo wyczuleni na tym punkcie, musimy być fair wobec Ukraińców - dodaje. Według Sternalskiego uchwała zostanie przyjęta, ponieważ nie powinna wzbudzać kontrowersji wśród radnych.
Teatr Wielki sprawy nie komentuje tłumacząc, że wyłącznie wynajmuje salę organizatorowi wydarzenia. Organizator, firma Filip Premium, wydał oświadczenie w związku z protestami. - Wszyscy artyści z Chóru Alexandra Pustovalova posiadają paszporty ukraińskie, jakiekolwiek utożsamianie ich z inną nacją jest błędne. Zaznaczamy również, że ich kostiumy sceniczne nie są mundurami wojskowymi, a tylko replikami oddającymi historyczną genezę. Repertuar wykonywany przez artystów jest powszechnie znany na całym świecie i wykonywany przez setki artystów tylko i wyłącznie z powodu niezaprzeczalnych wartości artystycznych - czytamy w oświadczeniu.
Najpopularniejsze komentarze