Skomplikowane operacje dziecięcych serc
Czworo dzieci przeszło dziś zabieg leczenia wady serca bez skalpela. Poznańskim lekarzom towarzyszył światowej sławy pakistański kardiochirurg z Wielkiej Brytanii.
Czwórka operowanych dziś dzieci od urodzenia ma wrodzoną wadę serca, która prowadzi do nierównomiernego rozwoju ciała. Dzięki wprowadzeniu stenta przez naczynia krwionośne, nie trzeba było przeprowadzać operacji na otwartym sercu. Choć takie operacje nie są w Polsce nowością, to jednak w tym przypadku zabieg jest bardzo trudny - Trudniejsze niż inne ze względu na anatomię, kształtu zwężenia, które poddawane jest leczeniu - wyjaśnia dr Robert Sabiniewicz z Kliniki Kardiologii Dziecięcej w Gdańsku.
Rodzice jednej z operowanych dziewczynek dopiero niedawno dowiedzieli się, że wymagające niezwykłej precyzji stentowanie przeprowadzi światowej sławy kardiolog profesor Shakeel Qureshi. Profesor stentowanie łuku aorty w asyście lekarzy ze szpitala przy ulicy Szpitalnej przeprowadził dzisiaj u czworga dzieci - Te zabiegi, które dzisiaj robimy są z punktu widzenia kardiologi dziecięcej ekstremalnie trudne - mówi prof. Waldemar Bobkowski z poznańskiego szpitala.
Pakistański lekarz ma ogromne doświadczenie w tego typu zabiegach, dlatego przyjechał do Poznania, aby przekazać poznańskim lekarzom swoje rady.