Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -4

Integracja transportu Kórnika i Poznania: będą zmiany na liniach autobusowych

KaT
poniedziałek, 17.03.2014 r.
godz. 08.58
KaT | poniedziałek, 17.03.2014 r., godz. 08.58
Integracja transportu Kórnika i Poznania: będą zmiany na liniach autobusowych
fot. Jakub Walczak

Przed nami kolejny etap integracji transportu publicznego na terenie naszego powiatu. Od 1 kwietnia zmiany zostaną wprowadzone w gminie Kórnik oraz na poznańskich Krzesinach. M.in. zlikwidowana zostanie linia autobusowa nr 53.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
-1°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Od 1 kwietnia mieszkańcy gminy Kórnik, a także Poznania, muszą się liczyć ze zmianami w transporcie publicznym. - W zamian za linię nr 53 uruchomiona zostanie linia nr 512, natomiast za linię nr 503 uruchomiona zostanie linia nr 511 - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego. - Jednocześnie wszystkie kursy linii nr 527 kończące się obecnie w Borówcu zostaną skrócone do Kamionek, natomiast kursy kończące się w Daszewicach zostaną wydłużone do pętli w Kamionkach - dodaje.

Rozkład jazdy od 1 kwietnia


Linia nr 511 (przejmie pasażerów zlikwidowanej linii nr 503)
FRANOWO – Szwajcarska – Kurlandzka - Krzywoustego – Pokrzywno – Tarnowska – droga serwisowa - Jaryszki, Składowa – Koninko, Telewizyjna – Koninko, Radiowa – Szczytniki, Pisarska – Koninko, Radiowa – Borówiec, Poznańska – Borówiec, Szkolna – Borówiec, Główna – Kamionki, Poznańska – Kamionki, Platanowa - KAMIONKI/KLONOWA

W dni robocze kursy co 60 minut (od 5.00 do 9.00 i od 14.00 do 17.00), w pozostałych godzinach co 120 minut. W soboty i niedziele nie kursuje. Przewozy realizowane będą przez KPA Kombus Kórnik.

Linia nr 512 (przejmie pasażerów zlikwidowanej linii nr 53)
FRANOWO – Szwajcarska – Kurlandzka - Krzywoustego – Pokrzywno – Tarnowska – Ostrowska - droga serwisowa (wyznaczone kursy z wjazdem do Żernik) –Koninko, Gutenberga - Koninko, Telewizyjna – Koninko, Radiowa – Szczytniki, Pisarska – Koninko, Radiowa – Koninko, Lazurowa - Szczytniki, Jeziorna – Kamionki, Mostowa - Kamionki, Poznańska – Borówiec, Główna – BORÓWIEC/SZKOŁA (we wszystkie dni robocze) / BORÓWIEC/DĘBOWA (we wszystkie soboty i niedziele, bez wjazdu na pętlę Borówiec/Szkoła)

W dni robocze kursy co 60 minut (od 5.00 do 9.00 i od 14.00 do 17.00), w pozostałych godzinach co 120 minut. W soboty i niedziele kursy co 120 minut. Przewozy realizowane będą przez KPA Kombus Kórnik.

Linie nr 511 i 512 kursować będą naprzemiennie, co sprawi, że pasażerowie będą mieli do dyspozycji pojazdy kursujące w godzinach szczytu co 30 minut, a w późniejszych godzinach co godzinę.

Linia nr 527
STAROŁĘKA – Starołęcka – Czapury, Poznańska – Wiórek, Poznańska – Czapury, Poznańska – Czapury, Gromadzka – Babki – Daszewice, Leśna – Daszewice, Poznańska – Kamionki, Poznańska - KAMIONKI/PĘTLA

W ramach zmian uruchomione zostaną nowe przystanki autobusowe - w Poznaniu: „Krzesinki n/ż” – na ulicy Ostrowskiej w kierunku Franowa dla linii nr 512 i „Podjaryszki n/ż” – na ulicy Ostrowskiej w kierunku Franowa dla linii nr 512 oraz na terenie gminy Kórnik:
„Jaryszki/Działki” – na drodze serwisowej wzdłuż ulicy Krzywoustego w kierunku Franowa dla linii nr 512 i „Żerniki/Skrzyżowanie” – na drodze serwisowej wzdłuż ulicy Krzywoustego w kierunku Franowa dla linii nr 512.

Z rozkładu jazdy zniknie natomiast przystanek „Świątniczki” na ulicy Krzywoustego. Pasażerowie, którzy korzystali z tego przystanku będą musieli się udać na przystanek „Nad Krzesinką”. Co ważne - autobusy linii nr 511 i 512 będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach autobusowych na trasie przejazdu przez Poznań.

Wprowadzenie zmian w rozkładach jazdy wiąże się również ze zmianą taryfy biletowej. - Od 1 kwietnia miejscowości Borówiec, Jaryszki, Kamionki, Koninko, Szczytniki oraz Żerniki znajdować się będą w strefie taryfowej B, natomiast cały Poznań – w strefie A - wyjaśnia Trzebiatowski. I tak pasażerowie poruszający się np. pomiędzy Szczytnikami i Poznaniem będą musieli posiadać bilet na strefę A+B. - Przy przejazdach wyłącznie na terenie jednej strefy taryfowej wystarczy posiadanie biletu tylko na tę strefę – strefę B dla przejazdów np. pomiędzy Kamionkami a Borówcem, natomiast na obszarze Poznania np. z Franowa do Krzesin na strefę A - dodaje.

Bilety jednorazowe jednoprzejazdowe nie będą pozwalały na przesiadanie się do innych pojazdów komunikacji miejskiej. Jeśli chcemy się przesiadać - możemy kupić bilety jednorazowe czasowe na 30, 60 lub 120 minut. Na liniach 511 i 512 obowiązywać będą takie same ulgi jak w innych pojazdach komunikacji miejskiej w Poznaniu.

W przypadku biletów okresowych - będzie je można nabyć wyłącznie na PEKA lub Komkartę (Komkarta tylko w przypadku dzieci poniżej 13 lat). - Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu zwraca się z prośbą do osób, które będą chciały korzystać z biletów okresowych o wcześniejsze złożenie wniosków o wydanie PEKA, tak aby odbiór wyrobionej karty przypadł przed terminem wprowadzenia zmian - kończy Trzebiatowski. Wniosek o wydanie PEKA można złożyć przez internet TUTAJ.