Wysokie stężenie szkodliwego pyłu w Poznaniu
W nocy z czwartku na piątek w Poznaniu odnotowano bardzo wysokie stężenie szkodliwego pyłu PM10. Na stacji Polanka wskaźniki wykazały stężenie na poziomie 330 jednostek, gdy norma to 50 jednostek.
W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Od początku marca na stacji Poznań - Polanka tylko w dwa dni nie przekroczono normy stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Norma w ciągu 24 godzin to 50 jednostek. Tymczasem w nocy z czwartku na piątek około 2.00 - 3.00 nad ranem stężenie pyłu osiągnęło poziom ponad... 330 jednostek.
- Wynika to z wielu czynników. Między innymi z pogody. Nie ma wiatru, nie pada deszcz, a to niekorzystnie wpływa na stężenie pyłu w powietrzu - dowiadujemy się w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. - Druga przyczyna to dym z kominów. W okolicach stacji na Polance wiele budynków jest ogrzewanych węglem. Gdy pogoda się zmieni stężenie pyłu powinno wrócić do normy.
Od godziny 3.00 nad ranem stężenie pyłu na stacji Polanka spada. O godzinie 10.00 było to już 119 jednostek.
Czy wysokie stężenie pyłu może być groźne dla naszego organizmu? - U osoby zdrowej powoduje podrażnienie układu oddechowego czyli katar, kaszel - wyjaśniał w listopadzie Aleksander Barinow-Wojewódzki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. W przypadku osób z astmą lub przewlekłym zapalaniem oskrzeli jest gorzej. Wyższe stężenie pyłu wywołuje bowiem nasilenie choroby. Szczególnie jeśli przebywa się na świeżym powietrzu.
W dniach, w których występuje wysokie stężenie pyłu PM10 powinno się:
- ograniczyć spalanie niskojakościowych paliw,
- ograniczyć korzystanie z samochodów prywatnych,
- tymczasowo ograniczyć spacery (dzieci oraz osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego),
- ograniczyć treningi na wolnym powietrzu,
- powstrzymać się od wyjść z domów (osoby cierpiące na alergie i będące wrażliwe na zanieczyszczenia).
Każdy może sprawdzić jakie jest stężenie pyłu PM10 w Poznaniu TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze