Reklama
Reklama

Amazon: jest pozwolenie na budowę wiaduktu w Sadach

fot. Panattoni Europe
fot. Panattoni Europe

Wojewoda wielkopolski wydał pozwolenie na budowę wiaduktu w Sadach, nad drogą nr 92. Inwestycję sfinansuje Amazon, który w pobliżu buduje swoje centrum logistyczne.

Trwa budowa centrum logistycznego Amazon w podpoznańskich Sadach. Będzie mieć około 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Znajdzie w nim pracę około 2 000 osób, a w sezonie świątecznym do 3 000. Jak zdradza Panattoni Europe, firma odpowiedzialna za budowę centrów logistycznych Amazon w Polsce, na samą powierzchnię magazynową przeznaczono około 92 000 m².

Aby zapewnić odpowiednią bazę logistyczną pracownikom na terenie w Sadach powstanie 2-poziomowa strefa biurowo-socjalna. Znajdzie się tutaj 2 154 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, 97 dla ciężarowych, 32 dla osób niepełnosprawnych, 16 dla motocykli. Wraz z budową nowego obiektu zmieni się także okolica. Blisko inwestycji powstaną 2 przystanki autobusowe. Co ważne dla kierowców - Amazon ma także sfinansować budowę wiaduktu nad drogą nr 92. Powstanie w pobliżu centrum logistycznego.

W środę wojewoda wielkopolski, Piotr Florek, wydał pozwolenie na budowę wiaduktu. - W ramach inwestycji powstanie nowe skrzyżowanie drogi krajowej nr 92 z ulicami: Poprzeczną i Drukarską wraz z wiaduktem drogowym nad dwujezdniową drogą krajową nr 92 (tzw. "starą dwójką") oraz niezbędnym układem dróg serwisowych i ciągów pieszo-rowerowych - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

- Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego przed uruchomieniem działalności gospodarczej Amazona, którego otwarcie planowane jest w sierpniu. Aktualnie dojazd do terenów zlokalizowanych po obu stronach drogi krajowej jest utrudniony i odbywa się poprzez węzły w Sadach i Tarnowie Podgórnym, a następnie poprzez nieprzystosowane do dużego natężenia ruchu pojazdów ciężarowych, drogi lokalne i serwisowe. Wojewoda nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności - dodaje.

- Prace mogą się rozpocząć praktycznie od razu. Zakończenie budowy węzła zaplanowano na połowę sierpnia. Inwestorem jest Amazon, koszt to około 20 mln zł brutto - wyjaśnia Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne. - Wszystkie koszty budowy bierze na siebie Amazon. Natomiast po stronie Gminy Tarnowo Podgórne są koszty wykupu gruntów i koszty późniejszego utrzymania - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro