Reklama
Reklama

Szklana elewacja Poznania Głównego: "na łasce PKP - umyją czy nie?"

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Jesienią ubiegłego roku odbyło się ostatnie wielkie mycie szklanej elewacji Poznania Głównego i Poznań City Center. Dziś stan szyb pozostawia wiele do życzenia. Mycie planowane jest na kwiecień. Docelowo obiekt ma być myty dwa razy do roku.

W maju 2012 roku otwarto nowy dworzec PKP Poznań Główny. Jednym obiekt się podoba, inni uważają, że konstrukcja mogłaby wyglądać lepiej. Wszyscy mają jednak wspólne zdanie na temat czystości elewacji dworca - ta pozostawia wiele do życzenia.

Już rok temu pisaliśmy, że szklana elewacja nowego budynku dworca PKP z utęsknieniem czeka na mycie. TriGranit i PKP zgodnie podkreślali, że ze względu na toczącą się budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego oraz powstającego nowego układu komunikacyjnego z myciem trzeba poczekać.

Ostatecznie szyby odzyskały blask jesienią. Od mycia minęło już blisko pół roku i elewacja ponownie domaga się czyszczenia. - Na łasce PKP - umyją czy nie?Jestem zażenowany naszymi władzami, że w sprawach tak oczywistych jak utrzymanie czystości trzeba pisać do mediów i kompromitować zarząd PKP i miasta, żeby cokolwiek wskórać - pisze nasz czytelnik.

- W październiku 2013, po medialnym bojkocie PKP łaskawie umyło elewacje dworca (dopiero drugi raz po Euro 2012!) i chyba myślą ze już to starczy na kolejne lata? W cywilizowanych państwach jak Niemcy czy Szwajcaria tego typu obiekty myje się co miesiąc. A już kompletnym minimum, by "jakoś" to wyglądało jest okres 3 miesięcy np. dla szanujących się firm w Polsce lub galerii handlowych - dodaje.

- Niestety nie można oszczędzać na tak prezencyjnych miejscach jak dworce, starówka, czy główne deptaki typu nasza Półwiejska - która bardziej jest wiejska niż miejska - przez natłok reklam, kebabów, kloszardów i brudnego chodnika z niedziałającymi lampami (kolorowe linie co pół kilometra z zerowym efektem). To po prostu wstyd dla miasta - kończy.

Roman Biniszkiewicz, dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP w Poznaniu przyznaje, że mycie elewacji jest planowane. - Chcemy umyć szklaną elewację w kwietniu. Przeszkodzić nam może jedynie nagły atak zimy - mówi. Mycie odbywać się będzie w porozumieniu z zarządem centrum handlowego tak, aby blask odzyskała cała elewacja budynku. - Docelowo planujemy, że mycie szyb odbywać się będzie dwa razy do roku. Raz na wiosnę oraz drugi raz jesienią - kończy Biniszkiewicz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro