Reklama

Kórnicka: policjanci przeszli po ulicy poza zebrą, sami wystawiali za to mandaty

fot. student PP
fot. student PP

Do naszej redakcji dotarła informacja o policjantach, którzy w niedzielę przeszli po ulicy Kórnickiej, w pobliżu kampusu Politechniki Poznańskiej, poza wyznaczoną zebrą. Sprawa zainteresowała studenta uczelni, bo policjanci często wystawiali tu mandaty właśnie za takie zachowanie na ulicy.

W styczniu do naszej redakcji dotarły zdjęcia, na których uwieczniono policjantów chowających się za niewielkim budynkiem przy ulicy Kórnickiej. Jak pisał autor fotografii - funkcjonariusze często się tutaj pojawiają i wypisują mandaty osobom przechodzącym po ulicy Kórnickiej poza zebrą (TUTAJ).

Część studentów Politechniki Poznańskiej, bo to głównie oni udają się na skróty z kampusu uczelni do sklepów znajdujących się po drugiej stronie ulicy, uważa, że przejście po jezdni w pewnym miejscu (poza zebrą) jest dozwolone. W lutym powstał nawet specjalny profil na Facebooku poruszający tę kwestię. Lubi go już ponad 2600 osób (TUTAJ).

Pomysłodawca profilu wskazuje na nim, że w określonym miejscu, położonym o ponad 100 metrów od najbliższych przejść dla pieszych, można legalnie przekraczać ulicę (zaznaczono to na zielono na mapce). - Zapamiętaj dwa fakty, które pozwolą Ci uniknąć mandatu: 1. Odległość do najbliższego przejścia przekracza 100 metrów; 2. Torowisko nie jest wyodrębnione (przejazd samochodem jest możliwy) - czytamy na profilu.

Na początku lutego rozmawialiśmy na ten temat z Ryszardem Fonżychowskim ze stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo. - Moim zdaniem trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu, które z jednej strony ułatwi życie studentom, a z drugiej da sygnał kierowcom, że ktoś może się tutaj pojawić na jezdni. Może nowe przejście dla pieszych byłoby dobrym rozwiązaniem - mówił.

Sprawą zainteresowali się także osiedlowi radni z Rataj. Poparli pomysł studentów związany z powstaniem nowego przejścia dla pieszych (miejsce ewentualnego przejścia dla pieszych zaznaczono na mapce). Ale ostateczna decyzja należy do zarządcy trasy.

Nowego przejścia dla pieszych na Kórnickiej jeszcze nie ma, a tymczasem jeden ze studentów w niedzielę "przyłapał na gorącym uczynku"... policjantów. - Studenci niejednokrotnie otrzymują w tym miejscu mandaty. Śledząc stronę epoznan.pl nieraz były przedstawiane artykuły pokazujące zachowanie policjantów, którzy w tym miejscu m.in. chowali się za sklepem w celu złapania studentów i wystawienia mandatów. 02 marca około godz. 13 sam byłem świadkiem złamania tychże przepisów przez policjantów, którzy przeszli przez skrzyżowanie w niedozwolonym miejscu dwukrotnie. Przy drugim przejściu udało mi się sfilmować ten incydent. Dlaczego studenci są za to notorycznie karani natomiast policja jest bezkarna - dopytuje student Politechniki.

O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe wielkopolskiej policji. - Odpowiadając na przesłane zapytanie informujemy, że tego dnia policjanci byli w akademiku Politechniki Poznańskiej - wyjaśnia Dawid Marciniak z biura prasowego wielkopolskiej policji. - Pojechali tam ze względu na pilną interwencję, która dotyczyła jednego z mieszkających w akademiku studentów. Przesłany film przekazaliśmy przełożonemu, który po zapoznaniu się z materiałem podejmie odpowiednie decyzje - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro