Reklama

Gwarna: rusza budowa pierwszego przystanku wiedeńskiego w mieście

fot. ZTM
fot. ZTM

W marcu rozpoczyna się budowa pierwszego w Poznaniu przystanku wiedeńskiego. Pojawi się na ulicy Gwarnej. Prace pochłoną 300 tysięcy złotych i potrwają do końca maja.

Już w 2012 roku Zarząd Transportu Miejskiego zaprezentował pomysł wybudowania w naszym mieście 25 przystanków wiedeńskich, które znacznie ułatwiłyby życie pasażerom. To przystanki tramwajowe usytuowane na wyniesionym fragmencie jezdni, dzięki czemu łatwiej jest wsiadać do pojazdu i z niego wysiadać. Żaden jednak nie powstał. Ten na Gwarnej będzie pierwszy. Zarząd Dróg Miejskich we wrześniu ubiegłego roku zaprezentował projekt koncepcyjny inwestycji.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Zgodnie z projektem jezdnia, po której piesi wchodzą do tramwaju, zostanie podniesiona na wysokość 22 centymetrów powyżej główki szyny tramwajowej. Wjazd i zjazd na wyniesioną jezdnię ma się natomiast odbywać po rampie długości 3,7 m o pochyleniu 6%. Peron zostanie wydzielony obrzeżem kamiennym. Będzie mieć 45 metrów długości i zostanie wykonany z płyt granitowych oraz kostki betonowej.

- 27 grudnia 2013 roku zawarta została umowa między firmą P.U.H. BUD - BRUK a Zarządem Dróg Miejskich w Poznaniu na realizację inwestycji - wyjaśniał w styczniu Zarząd Dróg Miejskich. - Wybrany w przetargu wykonawca rozpoczęcie prac budowlanych zaplanował w I kwartale 2014 roku. Termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na koniec maja 2014 roku - dodał.

Dziś wiadomo, że prace rozpoczynają się na początku marca i potrwają właśnie do końca maja. Nowy przystanek będzie kosztować ponad 300 tysięcy złotych. Inwestycja będzie się wiązać z utrudnieniami na ulicy Gwarnej, a także na pobliskim chodniku. Okresowo fragmenty drogi mogą być wyłączane z ruchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
44.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro