Reklama

Gwarna: rusza budowa pierwszego przystanku wiedeńskiego w mieście

fot. ZTM
fot. ZTM

W marcu rozpoczyna się budowa pierwszego w Poznaniu przystanku wiedeńskiego. Pojawi się na ulicy Gwarnej. Prace pochłoną 300 tysięcy złotych i potrwają do końca maja.

Już w 2012 roku Zarząd Transportu Miejskiego zaprezentował pomysł wybudowania w naszym mieście 25 przystanków wiedeńskich, które znacznie ułatwiłyby życie pasażerom. To przystanki tramwajowe usytuowane na wyniesionym fragmencie jezdni, dzięki czemu łatwiej jest wsiadać do pojazdu i z niego wysiadać. Żaden jednak nie powstał. Ten na Gwarnej będzie pierwszy. Zarząd Dróg Miejskich we wrześniu ubiegłego roku zaprezentował projekt koncepcyjny inwestycji.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Zgodnie z projektem jezdnia, po której piesi wchodzą do tramwaju, zostanie podniesiona na wysokość 22 centymetrów powyżej główki szyny tramwajowej. Wjazd i zjazd na wyniesioną jezdnię ma się natomiast odbywać po rampie długości 3,7 m o pochyleniu 6%. Peron zostanie wydzielony obrzeżem kamiennym. Będzie mieć 45 metrów długości i zostanie wykonany z płyt granitowych oraz kostki betonowej.

- 27 grudnia 2013 roku zawarta została umowa między firmą P.U.H. BUD - BRUK a Zarządem Dróg Miejskich w Poznaniu na realizację inwestycji - wyjaśniał w styczniu Zarząd Dróg Miejskich. - Wybrany w przetargu wykonawca rozpoczęcie prac budowlanych zaplanował w I kwartale 2014 roku. Termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na koniec maja 2014 roku - dodał.

Dziś wiadomo, że prace rozpoczynają się na początku marca i potrwają właśnie do końca maja. Nowy przystanek będzie kosztować ponad 300 tysięcy złotych. Inwestycja będzie się wiązać z utrudnieniami na ulicy Gwarnej, a także na pobliskim chodniku. Okresowo fragmenty drogi mogą być wyłączane z ruchu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro