Reklama
Reklama

Bałtyk: poproszą mieszkańców o pomoc w projektowaniu placu

fot. Garvest Real Estate
fot. Garvest Real Estate

Mieszkańcy Poznania będą mogli zabrać głos w sprawie zagospodarowania placu, który powstanie pomiędzy planowanym biurowcem Bałtyk, a już istniejącą Concordią Design. Budowa nowego obiektu rozpocznie się latem lub jesienią 2014 roku.

Jesienią ubiegłego roku inwestorzy otrzymali pozwolenie na budowę Bałtyku, biurowca, który ma stanąć przy rondzie Kaponiera. Obiekt ma mieć 16 kondygnacji naziemnych. W podziemiach zaplanowano 3-poziomowy parking. W budynku mieścić się będą biura, punkty usługowe, sale konferencyjne, restauracje oraz 1-pokojowy hotel (wyłącznie jeden apartament z widokiem na miasto).

Za projekt biurowca odpowiada znana na całym świecie pracownia architektoniczna MVRDV. Powstawanie koncepcji Bałtyku na papierze koordynowała Nathalie de Vries, współzałożycielka pracowni. Prace trwały dwa lata. - To będzie cudowne miejsce dla biznesu, w którym warto będzie mieć swoje biura, ale także miejsce dla samych poznaniaków, którzy będą mogli tu przychodzić by napić się drinka i delektować się widokiem - wyjaśniała w listopadzie de Vries.

Piotr Voelkel, inwestor od początku podkreśla, że Bałtyk zmieni krajobraz centrum Poznania. - Będzie symbolem nowoczesności Poznania, tych osób w Poznaniu, które chcą uchodzić za orędowników pozytywnych zmian w przyszłości. Wierzę w to, że również plac przy Bałtyku będzie miejscem dla osób, które chcą się spotykać z innymi, dyskutować o tym jak się może zmieniać miasto na lepsze - mówi.

Właśnie placu, który powstanie po wybudowaniu Bałtyku pomiędzy nowym obiektem a Concordią Design, będzie dotyczyć najbliższa akcja inwestorów. - Chcemy, by ten niewielki plac stał się ikoną Poznania - mówi Michał Włodarczyk z firmy Garvest Real Estate, która również jest inwestorem obiektu. - W najbliższym czasie zapytamy mieszkańców co powinno się znaleźć na tym placu, w jaki sposób powinien zostać zagospodarowany - dodaje. - Wszystkie koncepcje będą następnie analizowane przez profesjonalistów - m.in. architekta czy socjologa doskonale znających się na tym jak w dzisiejszych czasach powinien wyglądać miejski plac - tłumaczy.

Budowa Bałtyku prawdopodobnie rozpocznie się latem lub jesienią. - W tej chwili odbywa się preselekcja w kwestii wyboru generalnego wykonawcy inwestycji. Przetarg powinien zostać rozstrzygnięty na przełomie czerwca i lipca. Budowa rozpocznie się latem lub jesienią - kończy Włodarczyk.

Już wcześniej informowano, że przy budynku, który zajmie tylko 1/3 działki, pojawi się ogólnodostępny skwer. Być może znajdzie się na nim miejsce na plenerowe koncerty, spektakle i projekcje filmowe. Zimą może tu natomiast działać lodowisko. Gdy tylko ruszy oficjalna akcja, w której mieszkańcy będą pytani o zdanie w sprawie placu - na pewno poinformujemy o tym na portalu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro