Reklama
Reklama

Poznań: więcej za czynsz na osiedlach. Nawet o 100 złotych

fot. Przemysław Konieczny

Na niektórych poznańskich osiedlach wzrastają czynsze. Z wysokimi opłatami muszą się liczyć przede wszystkim mieszkańcy osiedla Rusa na Ratajach, gdzie od kwietnia trzeba będzie miesięcznie płacić nawet o 100 złotych więcej za mieszkanie niż dotychczas. Z czego wynikają podwyżki?

Jednym z osiedli, na którym w tym roku wprowadzono podwyżkę w opłatach za czynsz jest osiedle Zwycięstwa na Winogradach. Średnio opłata za eksploatację wzrosła o 27 groszy za metr kwadratowy (wzrost o około 12 złotych za 45-metrowe mieszkanie). O 15 groszy więcej niż dotychczas za metr trzeba natomiast zapłacić za fundusz remontowy.

- Podwyżki wynikają z wielu czynników, a koszty utrzymania każdej nieruchomości są rozliczane odrębnie. Dlatego mówimy o średnim wzroście opłat za eksploatację na poziomie 27 groszy za metr - tłumaczy Jolatna Jazic, kierownik osiedla Zwycięstwa na Winogradach. - Na ten wzrost mają wpływ ceny od nas niezależne jak np. energii elektrycznej. Mieszkańcy płacą przecież w tej opłacie za utrzymanie części wspólnych obiektów, na których np. włączone jest oświetlenie - dodaje. - Płacą za utrzymanie wind, czystości na klatkach schodowych, dróg osiedlowych, skwerów. Prawda jest taka, że sporo zależy również od samych mieszkańców. Zdarza się, że nocami niepotrzebnie pali się światło w piwnicach, wykręcane są żarówki, dochodzi do aktów wandalizmu. To wszystko kosztuje - zaznacza.

W przypadku funduszu remontowego - opłata jest taka sama dla wszystkich mieszkańców osiedla. - Wzrosła o 15 groszy za metr kwadratowy. Dzięki temu funduszowi najpierw remontujemy coś w jednym budynku, a następnie w kolejnym. To wspólna kasa - dodaje Jazic. - Staramy się, aby te opłaty nie były za wysokie, ale z drugiej strony nie chcemy tracić standardu utrzymania obiektów, który naszym zdaniem jest wysoki - kończy.

Z podwyżką rzędu nawet około 100 złotych miesięcznie za mieszkanie liczyć się muszą od kwietnia mieszkańcy niektórych bloków na osiedlu Rusa na Ratajach. - Sytuacja na osiedlu Rusa jest szczególna - zaznacza Iwona Ossowska, rzeczniczka spółdzielni Osiedle Młodych. - Planowana jest termomodernizacja m.in. najdłuższego bloku na osiedlu, do czego obiekt musi zostać przygotowany. Sama termomodernizacja jest finansowana ze środków spółdzielni, ale przygotowania trzeba wykonać z funduszu remontowego. Chodzi m.in. o remonty balkonów, których w tym bloku jest blisko 600 - tłumaczy.

Krzysztof Kasperek, kierownik osiedla Rusa wyjaśnia, że podwyżka jest okresem przejściowym. - Mieszkańcy bloków przygotowywanych do termomodernizacji nie powinni być zaskoczeni podwyżką, ponieważ już w ubiegłym roku odbyło się spotkanie na ten temat - zapewnia. - Zapytaliśmy nawet mieszkańców w ankiecie jak chcą finansować prace remontowe. Opcje były dwie - wyższy czynsz przez 4 lub 5 lat. Ostatecznie wybrano opcję mniej dokuczliwą, a więc rozłożenie kosztów na pięć lat. Po tym okresie opłaty się zmniejszą - zapewnia.

Pieniądze na ten remont odkładano od kilku lat, ale pojawiła się opcja przyspieszenia termomodernizacji. - Szansa przyspieszenia termomodernizacji została wykorzystana i przez to musieliśmy szybciej uzyskać pieniądze od mieszkańców na przygotowanie budynku do tej inwestycji - kończy Kasperek.

Na innych ratajskich osiedlach również wzrosły opłaty za czynsz, ale nie aż tak drastycznie. - Obecnie opłata za eksploatację i utrzymanie to średni koszt 4,86 zł za metr powierzchni mieszkania. Od kwietnia będzie to średnio 5,11 zł. W tym znajdują się wszystkie koszty związane z utrzymaniem dróg, zieleni, czystości, ochroną, ubezpieczeniem budynków, podatkami czy windami - kończy Iwona Ossowska.

Czy spółdzielnie powinny podnosić czynsz z powodu konieczności przeprowadzenia remontów?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro