Reklama

Tłusty Czwartek: ile pączków zjecie?

Takie kolejki po pączki ustawiały się w ubiegłym roku | fot. Elżbieta Skowron
Takie kolejki po pączki ustawiały się w ubiegłym roku | fot. Elżbieta Skowron

Od rana przed cukierniami można zobaczyć spore kolejki poznaniaków chcących kupić pączki. To właśnie dziś Polacy zjedzą nawet 100 milionów sztuk tego przysmaku. Żeby po takim dniu gwałtownie nie przybrać na wadze trzeba sporo się ruszać!

Choć pączki cieszą się większym zainteresowaniem niż zwykle już od kilku dni, to dopiero Tłusty Czwartek jest dniem, na który czekają miłośnicy tego specjału. Tylko w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach w jeden dzień zjedzonych zostanie ponad milion pączków.

Jeden pączek to około 300 kalorii. Co ciekawe, dzisiejsze pączki i tak są bardziej "dietetyczne". Kiedyś ciasto na pączki wyrabiane było z większej liczby jajek, tłuszczu i cukru. Jedno się nie zmieniło - pączek musi być wysmażony przez około pięć minut. Na środku ciastka musimy widzieć charakterystyczną jasną "obrączkę". Dopiero po smażeniu pączki są nadziewane. A nadzień jest mnóstwo - te najbardziej popularne to powidła, konfitura malinowa, dzika róża czy ajerkoniak. Pączek z nadzieniem jest lukrowany (czasem posypywany dodatkowo skórką pomarańczową) i wtedy może trafiać na półki do cukierni. Koszt jednego pączka to od kilkudziesięciu groszy (w marketach) do ponad 2 złotych.

Zjedzenie dziesięciu pączków, a są tacy, którzy na pewno dziś tego dokonają, zapewnia nam dawkę energii na cały dzień. Żeby jednak niepotrzebne kalorie nie sprawiły, że szybko przybierzemy na wadze, polecamy dużo ruchu. Aby spalić jednego pączka trzeba przez minimum godzinę intensywnie jeździć na rowerze lub biegać przez około 30 minut.

Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, gdzie kupią pączki mamy kilka wskazówek. W ubiegłym tygodniu pytaliśmy Was, gdzie można kupić najlepsze pączki w Poznaniu. Najwięcej osób zagłosowało na odpowiedź Inna (cukiernia) - 33%. Wśród cukierni wymienionych w zestawieniu pierwsze miejsce zdobyła Cukiernia Elite (24%), a drugie cukiernie Kandulski i Zagrodnicza (po 8%). Na trzecim miejscu jest natomiast cukiernia Hanna Piskorska (7%). Jakie inne cukiernie polecacie? Pojawiły się głosy, że dobre pączki można kupić m.in. w cukierni Weber, Magdalenka w Swarzędzu czy cukierni Jacek Błaszkowiak z Puszczykowa. Wiele osób przyznaje, że najlepsze pączki to te robione samodzielnie.

Przypominamy, że Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem w kalendarzu chrześcijańskim przed Wielkim Postem. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Data Tłustego Czwartku zależna jest od daty Wielkanocy.

Ile pączków zjesz w Tłusty Czwartek?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro