Reklama
Reklama

CH Łacina: ruszyły prace porządkowe. Przenieśli siedliska ślimaka

fot. Krzysko
fot. Krzysko

Na terenie, na którym wybudowane zostanie centrum handlowe Łacina, ruszyły prace porządkowe. Trwa wycinanie krzewów i drzew. Z obszaru inwestycji trzeba też było przenieść siedliska ślimaka winniczka.

W połowie lutego pisaliśmy, że w najbliższym czasie rozpocznie się porządkowanie terenu, na którym powstanie centrum handlowe Łacina. Prace już się rozpoczęły. - Wycinka drzew z terenu Centrum Handlowego Łacina potrwa do 28 lutego - zapowiada Aleksander Rosa reprezentujący spółkę Centrum Łacina. - Wszelkie prace związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję przeprowadzi Zakład Budowy i Konserwacji terenów Zieleni OGROBUD. Wszystkie działania poparte są uprawomocnionymi decyzjami odpowiednich władz - zapewnia.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Niektóre okazy roślin trzeba stąd było przenieść w inne miejsce. - Za zgodą Miasta przesadziliśmy objęte ochroną zbiory rokitnika zwyczajnego do parku na terenie os. Oświecenia w Poznaniu - mówi Jacek Grzegorzewicz, dyrektor projektu ze spółki Centrum Łacina. Co ciekawe trzeba stąd było usunąć także siedliska ślimaka winniczka. Ślimaki przewieziono na specjalnie przygotowane działki położone w miejscowości Wola Książęca w gminie Kotlin.

Podczas budowy centrum handlowego zieleń będzie nie tylko wycinana, ale też sadzona. W ramach nasadzeń rekompensacyjnych pojawi się tutaj docelowo ponad 400 nowych drzew. Poza terenem inwestycji inwestor będzie natomiast musiał zasadzić około 100 drzew - m.in. klony i sosny czarne.

- Założeniem architektów i wykonawców CH Łacina było wkomponowanie obiektu w tereny zielone i stworzenie przestrzeni służącej nie tylko zakupom, ale też wypoczynkowi - tłumaczy Rosa. - Łącznie na terenie inwestycji ma powstać 3,5 km oświetlonych ścieżek rowerowych i spacerowych. Planowane jest także zbudowanie stacji systemu rowerów miejskich - dodaje.

Obiekt ma być gotowy wiosną 2016 roku. Powierzchnia najmu w obiekcie wynosić ma blisko 100 tysięcy metrów kwadratowych GLA. Obiekt ma się wyróżniać nie tylko wielkością, ale też zastosowanymi tu rozwiązaniami ekologicznymi i architektonicznymi. Będzie to m.in. pierwsze centrum handlowe w Polsce, w którym witryny sklepowe będą mieć 8 metrów wysokości. Na zewnątrz znajdą się kawiarniane i restauracyjne ogródki umiejscowione na tarasach. Mają się tutaj pojawić również fontanna i amfiteatr. Klienci będą mieć do dyspozycji 300 punktów - w tym 40 sklepów wielko- i średniopowierzchniowych, 220 butików, a także 40 restauracji i kawiarni.

Tymczasem mieszkańcy ulicy Milczańskiej, przebiegającej w sąsiedztwie terenu, na którym ma stanąć centrum handlowe, wciąż walczą o to, by ich droga nie stała się trasą dojazdową do obiektu. Na Facebooku powstał nawet profil Milczańska - STOP. W czwartek mieszkańcy bloków znajdujących się przy Milczańskiej pojadą do Warszawy i spotkają się z inwestorem odpowiadającym za budowę obiektu. Będą rozmawiać na temat alternatywnego układu komunikacyjnego dla Łaciny. Więcej o sprawie piszemy TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro