Poznaniak zdobył medal IO w Soczi

Poznański łyżwiarz szybki Jan Szymański w zespole ze Zbigniewem Bródką i Konradem Niedźwiedzkim zdobył brązowy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Reprezentacja Polski w łyżwiarstwie szybkim w składzie: Jan Szymański, Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki w wyścigu o brązowy medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi zmierzyła się z Kanadą. Mathieu Giroux, Lucas Makowsky i Denny Morrison zaczęli wyścig składający się z ośmiu okrążeń bardzo mocno i szybko wyszli na prowadzenie, które na półmetku wynosiło prawie 2,5 sekundy. Jednak biało-czerwoni mieli to wkalkulowane, gdyż jechali bardzo taktycznie i po każdym następnym okrążeniu odrabiali straty. Na dwa okrążenia przed końcem polscy panczeniści już prowadzili i wygrali z czasem 3:41:94. Kanadyjczycy stracili do nich 2,34 s.

Przypomnijmy, że Jan Szymański jest studentem II roku studiów licencjackich Wydziału Wychowania Fizycznego, Sportu i Rekreacji poznańskiej AWF. Jego przygoda z łyżwiarstwem szybkim rozpoczęła się od rolek w trzeciej klasie szkoły podstawowej (na rolkach jeżdżą także jego rodzice). Od 2002 roku był zawodnikiem Stowarzyszenia Sportowców Wrotkarskich Malta Poznań i we wrotkarstwie szybkim zdobył 16 razy tytuł Mistrza Polski, 11 razy tytuł Wicemistrza Polski, 6 razy był brązowym medalistą Mistrzostw Polski. Pierwszy był srebrny medal w Mistrzostwach Polski w sprincie w Lubinie w 2004 r. Miał wtedy 15 lat.

W 2005 pojechał na obóz do Zakopanego. Tak mu się spodobało łyżwiarstwo szybkie, że ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu przeniósł się do drugiej klasy SMS w Zakopanem. W pierwszym roku nauki zdobył dwa brązowe medale Mistrzostw Polski juniorów, a w kolejnym roku wywalczył dwa złote medale Mistrzostw Polski juniorów. W Polsce zdobył złoto w każdej możliwej kategorii wiekowej. W 2012 roku był Mistrzem Polski w wieloboju a także na 5 km i 10 km oraz zdobył trzy złote medale na Akademickich Mistrzostwach Świata. W ubiegłym sezonie zajął trzecie miejsce w Pucharze Świata, a także zdobył dwa złote krążki na zimowej uniwersjadzie w Trentino na 1,5 i 5 km.