Pogoń upokorzyła Lecha Poznań

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 5:1 | fot. Mateusz Gawarecki

Lech Poznań niespodziewanie przegrał spotkanie 23. kolejki ekstraklasy z Pogonią Szczecin aż 1:5. Honorową bramkę dla Kolejorza zdobył Dawid Kownacki.

Trener szczecinian Dariusz Wdowczyk przed piątkowym spotkaniem z Lechem Poznań zapowiadał, że chcą sprawić niespodziankę i grać ofensywnie. Słowa dotrzymał i już po kwadransie gry Pogoń prowadziła 1:0. Na listę strzelców wpisał się Marcin Robak, który wykorzystał dośrodkowanie Sebastiana Rudola. Chwile później Takuya Murayama przegrał pojedynek sam na sam z Maciejem Gostomskim, ale w kolejnej akcji gospodarzy padła bramka. Takafumi Akahoshi dośrodkował piłkę ze skrzydła, a Robak uwolnił się z krycia Hubera Wołąkiewicza i pewnym uderzeniem umieścił piłkę w bramkę.

W 38. minucie w polu karnym Wołąkiewicz spóźnionym wślizgiem fulował Mateusza Lewandowskiego i sędzia Paweł Gil podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Robak i perfekcyjnym strzałem zdobył swoją trzecią bramkę. Jeszcze przed przerwą Robak ponownie wpisał się na listę strzelców i Pogoń sensacyjnie prowadziła 4:0.

Trener Mariusz Rumak w przerwie dokonał dwóch zmian. Boisko opuścili Daylon Claasen i Tomasz Kędziora, których zastąpili Dawid Kownacki i Mateusz Możdżeń. Niestety nie poprawiło to gry poznaniaków, którzy w 72. minucie stracili piątą bramkę. Honorową bramkę dla Kolejorza zdobył w 58. minucie Dawid Kownacki. Przypomnijmy, że Lech Poznań ostatni raz tak wysoko przegrał blisko 12 lat temu.

- Pierwsza połowa w naszym wykonaniu to jest wstyd, hańba i kompromitacja. Ludzie jeżdżą za nami, fantastycznie nam kibicują, a my nie potrafimy bronić w polu karnym. Każde wejście Pogoni w szesnastkę kończyło się golem. Dziś, począwszy ode mnie, nie zasługiwaliśmy na grę z tym herbem na piersi. Całą winę za porażkę biorę na siebie. Przepraszam wszystkich, którzy nam kibicowali i obiecuję, że w sobotę w meczu z Piastem zobaczymy zupełnie inny zespół - mówił po spotkaniu z Pogonią Szczecin trener Lecha Poznań, Mariusz Rumak.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 5:1 (4:0)
Marcin Robak (15., 31. , 39., 44. i 72. minuta) - Dawid Kownacki (58. minuta)