Reklama
Reklama

Szkoły zawodowe wracają do łask

W Wielkopolsce może powstać sieć Centrów Kształcenia Zawodowego. Ma to być sposób na lepsze przygotowanie młodzieży do rynku pracy.

O tym, że nie sama teoria nie wystarczy żeby stać się dobrym fachowcem wiemy od zawsze. Dlatego tak ważna jest praktyka. Nie zawsze jednak łatwo ją znaleźć, by na przykład zgłębiać tajniki lotnictwa. Wtedy można skorzystać z oferty Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Wiedzą, sprzętem i doświadczeniem poznańskie centrum będzie się dzielić z podobnymi instytucjami działającymi w całej Wielkopolsce. Ośrodki mają powstać między innymi w Pile, Koninie, Lesznie czy Gnieźnie. Projekt prawdopodobnie ma być współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Każdy ośrodek będzie specjalizował się w innej dziedzinie - odpowiadając na realne zapotrzebowanie rynku pracy. Edukacja nie zawsze nadąża za potrzebami rynku pracy w sensie wyposażenia i dostosowania. Pokazaliśmy, że można to zrobić i można to zrobić dobrze - mówi Lucyna Białk-Cieślak, dyrektor, Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Każde centrum będzie współpracować ze szkołami zawodowymi i technicznymi.

Z kolei w Poznaniu ma postać kolejna szkoła zawodowa. Pozytywnie na ten temat wypowiedzieli się w czwartek radni na komisji oświaty. Szkoła ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Miasto chce zachować niski poziom bezrobocia, dlatego powinno dawać możliwość kształcenia zawodowego młodzieży -mówi Michał Grześ, radny PiS, komisja oświaty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro