Reklama

Za tydzień Tłusty Czwartek: gdzie kupić najlepsze pączki?

fot. Michał Nadolski - archiwum
fot. Michał Nadolski - archiwum

Dokładnie za tydzień będziemy się objadać pączkami i chrustami (faworkami) z okazji przypadającego 27 lutego Tłustego Czwartku. W całej Polsce w tym dniu zjedzonych zostanie nawet 100 milionów pączków. Gdzie kupić te najlepsze w Poznaniu?

W poniedziałek w Cechu Cukierników i Piekarzy odbędą się już dziesiąte Mistrzostwa Poznania w jedzeniu pączków na czas (o zapisach informowaliśmy w ubiegłym tygodniu). Zgłoszenia miały być przyjmowane do jutra, ale nadziei na wolne miejsce nie ma. - Zapisy zakończyliśmy kilka dni temu - mówi pracownik Cechu Cukierników i Piekarzy. - W sumie na liście zapisanych jest 100 osób i zgłoszeń już nie przyjmujemy. W tym roku zapisy skończyły się bardzo szybko - dodaje.

Ale mamy dobrą informację dla małych łasuchów. - Wciąż są miejsca w konkursie dla dzieci w wieku 3-6 lat. Pierwszy raz go organizujemy - mówi Stanisław Butka, starszy cechu. - Dla maluchów przygotowane zostaną specjalne, małe pączki - dodaje. Zgłaszać dzieci można pod numerami telefonu 61 8532651 lub 61 8552433.

Zasady w konkursie dla dorosłych wciąż są takie same. Każdy dostaje 10 pączków. Wygrywa ten, który zje je najszybciej. Oczywiście bez popijania. W ubiegłym roku zwyciężył Krzysztof Wlazik, który swoje pączki zjadł w 5 minut i 39 sekund. Rekord Poznania padł jednak w roku 2011. Piotr Frąckowiak zjadł wówczas 10 pączków w 4 minuty i 12 sekund.

Nie udało ci się zapisać na mistrzostwa? Nic straconego. Przed nami Tłusty Czwartek (już za tydzień - dokładnie 27 lutego). W cukierniach pączków nie zabraknie dla nikogo. - Myślę, że podobnie jak w latach ubiegłych na terenie Poznania i naszego powiatu przygotowanych zostanie około miliona pączków, a nawet więcej - wyjaśnia Butka. - Te najpopularniejsze są z powidłami śliwkowymi. Pod tym względem mieszkańcy Wielkopolski są wierni tradycji - zaznacza.

Na osobę przypada średnio 2 lub 2,5 pączka co daje zawrotną liczbę nawet 100 milionów pączków w skali kraju. Zjedzonych tylko w Tłusty Czwartek! Według przesądu, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka, to do końca roku nie będzie mu się wiodło. Gdzie można kupić najsmaczniejsze pączki w Poznaniu?

Weź udział w naszej sondzie i wskaż cukiernię, w której twoim zdaniem powstają najlepsze pączki w Poznaniu. W komentarzach czekamy na wasze wskazówki. Które są lepsze? Te z lukrem, czy z cukrem pudrem? Jakie nadzienie najbardziej lubicie? Tradycyjne - z powidłami, czy może np. z ajerkoniakiem?

Przypominamy, że Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem w kalendarzu chrześcijańskim przed Wielkim Postem. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Data Tłustego Czwartku zależna jest od daty Wielkanocy. Najpopularniejszym słodkim przysmakiem na to święto są oczywiście pączki. W wielu regionach je się również faworki (chrusty).

Która cukiernia ma najsmaczniejsze pączki w mieście?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro