Reklama
Reklama

Poznań City Center: parkują pod drzwiami galerii zamiast na płatnym parkingu

fot. Rafał Leja

Parkingowa samowolka przy budynku galerii Poznań City Center i Poznania Głównego. Kierowcy, zamiast wjeżdżać na płatny parking, zostawiają auta tuż przed drzwiami obiektu. Każdego dnia aut tutaj przybywa.

O problemie z parkowaniem przy galerii handlowej i dworcu poinformował nas czytelnik. - Parking przy Poznań City Center świeci pustkami. Kierowcy wolą zostawić auto prawie pod samymi drzwiami galerii - pisze Rafał Leja.

Straż miejska przyznaje, że o problemie wie. - Początkowo wjechał jeden czy dwa pojazdy. Kierowcy zauważyli możliwość ominięcia płatnego parkingu i w ciągu kilkunastu kolejnych dni teren ten stał się regularnym parkingiem - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik SM.

W styczniu strażnicy miejscy spotkali się w tej sprawie z zarządcą Poznań City Center. - W rozmowie strażnicy zasugerowali rozwiązania w organizacji ruchu, które z jednej strony będą jasne i czytelne dla kierowców, a z drugiej pozwolą straży miejskiej czy policji skutecznie interweniować. Ale to tylko sugestia - dodaje.

Obecnie przy galerii (w niektórych miejscach) stoją znaki informujące o zakazie parkowania, a wyłączone są z niego pojazdu dostarczające towar do sklepów. Oznakowanie wprowadza pewien problem. - Samochód zaopatrzenia nie musi być specjalnie oznakowany i nie są to tylko ciężarówki jak dawniej bywało. Obecnie zaopatrzenie wykonuje się bardzo często pojazdami osobowymi - zauważa Piwecki. Trudno więc strażnikom stwierdzić czy dany kierowca po prostu parkuje nielegalnie swoje auto, czy może właśnie dostarczył towar do lokalu.

- Zamiast przestrzeni wypełnionej zielenią mamy samochody, spaliny, a za chwilę plamy oleju. W najbliższym czasie postaramy się uzyskać z ZDM jednoznaczną odpowiedź do kogo należy chodnik, jeżeli jest on podzielony, to gdzie są granice, a co za tym idzie kto odpowiada za rozwiązania z zakresu porządku w ruchu drogowym - zapowiada Piwecki.

O problem z parkowaniem zapytaliśmy również pracowników galerii handlowej. - Poznań City Center nie jest właścicielem chodnika ani drogi, ale właściciel galerii wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i strażą miejską stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu. Rozmowy są w toku - wyjaśnia Aleksandra Żuraw-Miłkowska reprezentująca Poznań City Center.

- Ze swojej strony oferujemy wygodny parking dla klientów i podróżnych. Wychodząc naprzeciw prośbom kierowców testujemy rozwiązania obniżające opłaty parkingowe. Obecnie bezpłatne parkowanie na naszym parkingu jest możliwe przez 30 minut, a nie tylko 15 minut. Dodatkowo od wtorku klienci, którzy zrobią zakupy w naszym centrum handlowym za łączną kwotę 75 złotych (paragony łączą się) otrzymają zniżkę 50% na parkowanie. Ważne jest również to, że część parkingu znajdująca się nad peronami 1-3 jest dostępna dla kierowców przez 24 godziny, a więc nawet wtedy, gdy centrum handlowe jest zamknięte - dodaje.

Do sprawy na pewno wrócimy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nawałnice przeszły przez Wielkopolskę. We wtorek znowu może zagrzmieć!
30℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
7.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro