Nowy budynek Politechniki Poznańskiej prawie gotowy
W czerwcu 2012 roku przy ulicy Berdychowo wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Dziś obiekt jest prawie gotowy.
W 2012 roku rozpoczęła się budowa nowego obiektu Politechniki Poznańskiej w sąsiedztwie już istniejącego centrum wykładowego. Od 1 października tego roku uczyć się tutaj będą studenci Technologii Chemicznej, a także Inżynierii Środowiska. - To kierunki, które się przenikają. My zajmiemy około 3/4 budynku, a Inżynieria Środowiska 1/4 - mówi Maciej Raciborski z Wydziału Technologii Chemicznej.
Budynek Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej ma pięć kondygnacji - jedną podziemną i cztery naziemne. Są w nim 3 sale audytoryjne do zajęć teoretycznych, 54 laboratoria, pomieszczenia konsultacyjne i do przechowywania materiałów dydaktycznych. Centrum wyposażono w przestronne hole, na których w otoczeniu zieleni studenci będą spędzać przerwy. Będzie tu mogło studiować blisko 3000 żaków. Nowocześnie wyposażone sale i laboratoria mają łączną powierzchnię 12,8 tysiąca metrów kwadratowych.
- Zastosowano tu wyposażenie laboratoryjne z najwyższej półki, które mamy nadzieję będzie służyć wielu pokoleniom studentów - zaznacza Raciborski. - Wykonawca prac chce nam przekazać obiekt 15 marca. My następnie będziemy musieli go wyposażyć np. w meble i inne sprzęty. Te, którymi dysponujemy obecnie trzeba będzie uzupełnić o nowe, ponieważ wiele z nich nie nadaje się już do użytku - dodaje.
Początkowo zakładano, że budowa pochłonie około 90 milionów złotych z czego sporo, bo około 85% wyłożyła Unia Europejska. Ostatecznie jednak koszty wzrosły do 120 milionów złotych. Pierwsi studenci wejdą do nowego budynku w przyszłym roku akademickim.