Reklama

Niedźwiedziarnia w Nowym ZOO: oficjalne otwarcie w maju

Pierwszy spacer niedźwiedzi | fot. Nowe ZOO
Pierwszy spacer niedźwiedzi | fot. Nowe ZOO

W maju ma się odbyć oficjalne otwarcie niedźwiedziarni na terenie Nowego ZOO. Poznaniacy już teraz mogą się przyglądać mieszkańcom obiektu, bo mimo zimy niedźwiedzie nie zapadły w głęboki sen.

Pod koniec października 2013 roku do Poznania przyjechały trzy niedźwiedzie, które zamieszkały w niedźwiedziarni wybudowanej na terenie Nowego ZOO. Misza, Wania i Borys to zwierzęta po przejściach, które w Poznaniu znalazły bezpieczny azyl.

Już kilka dni po przyjeździe do naszego miasta niedźwiedzie odbyły pierwszy spacer na wybiegu. Sami pracownicy ZOO przyznawali, że na widok misiów bawiących się na ogromnym wybiegu kilku osobom zakręciła się łza w oku. - Do tej pory człowiek odmawiał im takich niedźwiedzich zachowań, jak drapanie pazurami po korze drzew, dotykanie łapami ziemi, liści, gałęzi, kopanie dziur, tarzanie się... Niedźwiedzi sen stał się rzeczywistością i niejeden pracownik ZOO patrząc na to jak niedźwiedzie wędrują po wybiegu nie mógł ukryć wzruszenia. Borys pierwsze swe kroki skierował oczywiście do basenu, gdyż nie ma dla niego większej frajdy nad kąpiel - tłumaczyli.

Choć mamy zimę, niedźwiedzie nie zapadły w zimowy sen. - Wciąż spacerują po wybiegu, są dokarmiane. Nie jest to jeszcze standardowe zachowanie niedźwiedzi, ale są w nowym środowisku - mówi Lech Banach, dyrektor poznańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Obecnie można zobaczyć zwierzęta i niedźwiedziarnię, ale oficjalne otwarcie nowego obiektu odbędzie się w maju. - Chcemy zorganizować międzynarodową konferencję z udziałem fundatora azylu dla niedźwiedzi, a także przedstawicieli europejskich ogrodów zoologicznych. Podczas konferencji odbywałyby się również wykłady o niedźwiedziach i ich aktualnej sytuacji - zdradza Banach. Być może będzie to także okazja do tego, by porozmawiać o rozbudowie niedźwiedziarni.

Przypomnijmy, że pieniądze na budowę niedźwiedziarni ufundowała fundacja Vier Pfoten. W ramach pierwszego etapu prac na terenie przygotowanym pod obiekt powstał budynek niedźwiedziarni z tarasem widokowym, dwa wybiegi dla niedźwiedzi z dwoma sztucznymi stawami i wodospadem oraz ogrodzeniem, a także ścieżki dla zwiedzających.

W drugim etapie inwestycji, na który trzeba znaleźć pieniądze, niedźwiedziarnia zostanie powiększona tak, by mogło tu przebywać łącznie siedem niedźwiedzi. Na każdego z nich przypadać musi wybieg o wielkości 3 tysięcy metrów kwadratowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
40.73 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro