Reklama
Reklama

Stary Rynek: w marcu druga próba sprzedaży skłotu

fot. Społeczny_Komitet_Ładu_na_Nowym_Dworcu_PKP - archiwum
fot. Społeczny_Komitet_Ładu_na_Nowym_Dworcu_PKP - archiwum

30 października odbyła się pierwsza próba sprzedaży budynku zlokalizowanego przy skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Szkolnej. To właśnie w nim od miesięcy nielegalnie przebywają anarchiści z kolektywu Od:zysk. Budynku nie sprzedano. W marcu odbędzie się kolejna licytacja. Cenę wywoławczą obniżono o milion złotych.

- Pokażmy potencjalnemu inwestorowi, że Od:zysk nie jest na sprzedaż - apelowali na Facebooku i na swojej stronie internetowej członkowie kolektywu Od:zysk przed pierwszą licytacją obiektu w październiku 2013 roku. Pół godziny przed planowanym rozpoczęciem licytacji anarchiści pikietowali przed Sądem Rejonowym.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA


Choć anarchiści zajęli obiekt nielegalnie, domagali się zrezygnowania z licytacji budynku i pozostawienia skłotu na jego terenie. Ostatecznie w październiku budynku nie sprzedano. Doszło jednak do incydentu. Anarchiści weszli do budynku sądu i rzucili w kierunku sędziego pojemnikiem wypełnionym cuchnącą cieczą.

20 marca ma się odbyć kolejna licytacja komornicza. Do kupienia są dwa budynki - przy Paderewskiego 1 oraz Szkolnej 2 (znajdują się po sąsiedzku). - Suma oszacowania wynosi 12 770 484,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 2/3 sumy oszacowania i wynosi 8 513 656,00 zł. Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 1 277 048,40 zł - wyjaśnia w oficjalnym komunikacie komornik sądowy Paweł Bobek. W pierwszej licytacji cena wywoławcza była wyższa o około milion złotych.

Skłot otwarto w pobliżu Starego Rynku w kwietniu ubiegłego roku. Członkowie Kolektywu Od:zysk zajęli od lat opuszczony budynek stojący przy skrzyżowaniu ulic Paderewskiego i Szkolnej. - W kamienicy, która od wielu lat stoi pusta, a z upływem lat została otoczona bankami i luksusowymi sklepami dla najbogatszych chcemy utworzyć dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne - informował przed otwarciem kolektyw.

W obiekcie odbywają się spotkania, seanse filmowe, występy artystyczne. Biorą w nich udział nie tylko członkowie kolektywu Od:zysk, ale też inni poznaniacy. Wielokrotnie pisaliśmy o obawach Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego związanych z bezpieczeństwem osób przebywających w obiekcie, który znajduje się w fatalnym stanie technicznym. W ubiegłym roku sprawą budynku zajął się także komornik, który działa w związku z roszczeniami wierzycieli, u których właściciel kamienicy zaciągał kredyty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
16.14 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro