Reklama
Reklama

Ks. Mieszka I: deweloper buduje osiedle, ogłosił konkurs na projekt skweru

Tak ma wyglądać osiedle Botanika | fot. UWI Inwestycje
Tak ma wyglądać osiedle Botanika | fot. UWI Inwestycje

Przy ulicy Księcia Mieszka I, w pobliżu osiedlu Śmiałego, powstaje nowe osiedle. "Botanikę" stawia poznański deweloper. Nie tylko chce wybudować mieszkania, ale też zagospodarować teren między swoją inwestycją i już istniejącym os. Śmiałego. Ogłoszono konkurs na projekt skweru. Propozycji jest sześć.

Nowe osiedle dewelopera UWI Inwestycje powstaje w pobliżu ulicy Księcia Mieszka I. To właśnie tutaj przez lata stała opuszczona szkoła. Budynek szkoły podstawowej zaczął powstawać 27 lat temu. Nie ukończono go ze względu na problemy finansowe. Przez lata stał w niezmienionym kształcie i popadał w ruinę. Interesowali się nim m.in. bezdomni, którzy szukali tam schronienia.

We wrześniu ubiegłego roku zaczęła się rozbiórka obiektu, a krótko po tym rozpoczęto budowę nowego osiedla - Botanika. W pierwszym etapie prac powstanie 158 mieszkań w dwóch budynkach mających od 4 do 6 kondygnacji. Pierwsze mają być gotowe w drugim kwartale przyszłego roku.

Ale deweloper nie tylko stawia tutaj nowe mieszkania. Pod koniec ubiegłego roku ogłoszono konkurs na zagospodarowanie terenu pomiędzy nowym osiedlem a już istniejącym osiedlem Bolesława Śmiałego. Studenci mieli stworzyć projekt skweru z myślą o mieszkańcach okolicy. - Wpłynęło 6 prac i wszystkie zakwalifikowały się do II etapu. Przedstawione koncepcje uwzględniają różne elementy małej architektury, ale najważniejsze jest to, że prezentowane rozwiązania przeznaczone są dla osób w różnym wieku i ceniących sobie rozmaite formy wypoczynku - mówi Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Inwestycje.

Każdy z sześciu projektów jest inny i zakłada wykorzystanie różnych gatunków roślin, a także różnych nawierzchni czy materiałów wykończeniowych. Mają też coś wspólnego - wszystkie uwzględniają 33-arowy teren, a także funkcję rekreacyjną z placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Jest też propozycja wykonania w tym miejscu fontanny, a nawet wypiętrzenia terenu. - To jednak, który z projektów zaadaptowany zostanie na potrzeby skweru osiedlowego, zależy teraz od opinii mieszkańców os. Bolesława Śmiałego i decyzji jury - dodaje.

Osoby, które chcą się zapoznać ze szczegółami projektów mogą to zrobić w siedzibie administracji osiedla Śmiałego, a także na stronie internetowej Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na tej samej stronie internetowej trwa głosowanie na wybór najlepszej propozycji (TUTAJ). Czasu na głosowanie jest niewiele - rozstrzygnięcie zaplanowano już na 14 lutego.

Skwer powstanie zgodnie z wybraną koncepcją. Koszty inwestycji pokryje deweloper.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro